Palenie marihuany zwiększa ryzyko zawału. Jest jednak coś, co może złagodzić ten skutek

2022-05-09 12:02

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że palenie marihuany może zwiększać ryzyko zawału serca i chorób układu krążenia. Szczególnie narażone są osoby, które sięgają po "skręta" częściej, niż raz w miesiącu. Jest jednak coś, co może zminimalizować potencjalne zagrożenie.

marihuana
Autor: Getty Images

Badania nad marihuaną i jej wpływem na zdrowie trwają nieustannie. Naukowcy poszukują zarówno jej dobroczynnych właściwości, jak i tych, które mogą zaszkodzić. Najnowsze badania rzucają więcej światła na mechanizmy stojące za związkiem pomiędzy marihuaną a zdrowiem serca i układu krążenia.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Badacze odkryli, że tetrahydrokannabinol (THC) - psychoaktywny składnik marihuany prowadzi zarówno do zapalenia w komórkach śródbłonka wyścielających wnętrze naczyń krwionośnych, jak i miażdżycy.

„Marihuana ma znacząco niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ponieważ coraz więcej stanów w USA legalizuje używanie marihuany, spodziewam się, że w nadchodzących latach zaczniemy dostrzegać wzrost liczby zawałów serca i udarów mózgu” – mówi biolog Mark Chandy z Uniwersytetu Stanforda. 

W badaniu przeanalizowano dane pochodzące aż od pół miliona osób. Około 11 tys. uczestników zadeklarowało, że pali marihuanę częściej niż raz w miesiącu. U tych osób odnotowano zdecydowanie zwiększone ryzyko ataku serca. 

Co więcej, osoby używające marihuany były bardziej narażone na pierwszy zawał serca przed ukończeniem 50. roku życia. Przedwczesne ataki serca mogą zwiększać ryzyko kolejnych oraz innych problemów sercowo-naczyniowych.

W badaniu wzięto także pod uwagę inne czynniki, takie jak: wiek, wskaźnik masy ciała (BMI) i płeć.

Chcąc dokładniej przyjrzeć się tym powiązaniom, naukowcy odkryli, że liczba cząsteczek zapalnych we krwi ochotników znacznie wzrosła w ciągu trzech godzin po wypaleniu "skręta", co może bezpośrednio prowadzić do zawału serca.

Badacze odnieśli sukces w swoich poszukiwaniach, identyfikując genisteinę – organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w soi. Genisteina wydaje się blokować szkodliwe działanie THC, które wywołuje stany zapalne i miażdżycę, przy zachowaniu korzystnego wpływu marihuany do użytku medycznego, jak m.in. łagodzenie bólu czy pobudzenie apetytu.