Opublikowano zmiany w rozporządzeniu dot. ograniczeń. Od kiedy mają obowiązywać?

Nowelizacja rozporządzenia w zakresie ograniczeń epidemicznych została opublikowana w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje projekt!

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią COVID-19 przewiduje nowe regulacje. Jedna ze zmian dotyczy ozdrowieńców, którzy będą mogli zgłosić się na szczepienie nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W projekcie nowelizacji zawarto uzasadnienie, mówiące, że „przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki”.

Uwzględniono też przepisy przejściowe dotyczące ozdrowieńców, którzy wcześniej otrzymali skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Będą mogli przyjąć szczepionkę bez konieczności odczekania 3 miesięcy.

Inna zmiana dotyczy nakazu zasłaniania nosa i usta. Wskazana grupa osób zostanie zwolniona z noszenia maseczek. Do tej grupy zakwalifikowano pacjentów obciążonych zaawansowanymi schorzeniami:

  • neurologicznymi,
  • układu oddechowego lub układu krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Zmiany dotyczą również kolejności szczepień przeciw COVID-19. Uprawnione do szczepień w ramach etapu I będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy przeszczepu oczekujący na przeszczepienie.

Obszary szczególnego narażenia zakażeniem 

W nowelizacji jest też zapis, że od 13 marca województwo pomorskie to będzie obszar szczególnego narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dlatego, że w tym regionie utrzymuje się duża liczba zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców. Województwo warmińsko-mazurskie pozostaje wciąż obszarem szczególnego narażenia.

Co uwzględnia jeszcze nowelizacja? Ma ona wprowadzić przepis dotyczący odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy. Jedynie ozdrowieńcy nie będą musieli jej odbywać, jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu choroby COVID-19.

Wprowadzono też zmianę, że z usług hotelarskich będą mogły korzystać osoby zdające lub organizujące egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.

Większość z tych przepisów ma obowiązywać od czwartku.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE