Nowe zasady i ograniczenia w kolejnych województwach? Jest decyzja

- W woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostaną przedłużone o tydzień. - Z jednym wyjątkiem. Zamiast nauki zdalnej, chcemy zastosować nauczanie hybrydowe - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowa zasada będzie obowiązywać od soboty do 20 marca.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wystąpienie podczas konferencji prasowej rozpoczął od przedstawienia ogólnej sytuacji. - Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań. O 33 proc. wzrosła średnia zachorowań względem poprzedniego tygodnia. Ma ona charakter stały - przekazał. Jak dodał, "z tygodnia na tydzień mamy coraz więcej osób, które identyfikują objawy choroby. Obserwujemy dynamiczny przyrost obłożeń w szpitalach".

Adam Niedzielski powiedział też, że od grudnia 2020 do lutego 2021 roku zmniejszono liczbę łóżek na walkę z COVID-19. Poinformował, że "teraz będą przywracane do funkcjonowania szpitale tymczasowe". - Na razie nie mamy sygnałów, aby były problemy z zaopatrzeniem w tlen - podkreślił minister. 

- Analizujemy sytuację na poziomie poszczególnych regionów. Widzimy, że województwem najbardziej dotkniętym koronawirusem jest nadal warmińsko-mazurskie. W drugiej kolejności jest to: pomorskie, następne to: mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie - powiedział szef MZ. 

Minister podkreślił, że udział mutacji brytyjskiej rośnie - za ostanie 21 dni to 25 proc. Według niego "mutacja brytyjska odpowiada za tempo przyrastania liczby zakażonych". Zwrócił się z prośbą o zachowywanie podstawowych zasad higieny - noszenia maseczek, mycia rąk i zachowywania dystansu. - Od tego też zależy tempo rozwoju trzeciej fali - zaznaczył Adam Niedzielski. 

Zmiany w obostrzeniach w poszczególnych województwach

W woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostaną przedłużone o tydzień. - Z jednym wyjątkiem. Zamiast nauki zdalnej, chcemy zastosować nauczanie hybrydowe - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowa zasada będzie obowiązywać od soboty do 20 marca.

Jeśli chodzi o woj. pomorskie, to zostaną zastosowane dokładnie te same obostrzenia. - Wycofujemy luzowania: zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów, galerii sztuki, basenów, saun i innych obiektów sportowych - mówił szef MZ. - Nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym od 13 do 20 marca - dodał.  

Wprowadzony zostanie lockdown na Warmii i Mazurach i od 13 marca także na Pomorzu. Jak poinformował minister zdrowia, "pozostałych regionach sytuacja pozostaje bez zmian". - Obowiązują te obostrzenia już po luzowaniu, one obowiązują do 28 marca - dodał. 

Podczas wystąpienia Adam Niedzielski zaznaczył też, że "decyzje będą zapadały w trybie tygodniowym". 

Rozporządzenie ograniczające teleporady lekarskie 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że prawdopodobnie w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. - Dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które dotyczy kwestii teleporad. Mamy dużo sygnałów o nadużywaniu tej formy kontaktu z pacjentem. Ograniczymy możliwość ich stosowania - mówił Adam Niedzielski. - Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku, kiedy teleporada nie będzie standardem - dodał.  

Wyjaśnił też, że "teleporada nie będzie mogła być stosowana, jeśli będzie to pierwsza wizyta u lekarza". - Wprowadzamy też warunek, że na wyraźne życzenie pacjenta ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć - oznajmił szef resortu zdrowia.

- Zasady dotyczące teleporad będą prawdopodobnie obowiązywały od kolejnego weekendu. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, to nie wprowadzamy jej - przekazał Adam Niedzielski. 

"Trzecia fala się rozwija" 

Minister zdrowia podkreślił, że "jesteśmy w trudnej sytuacji, trzecia fala się rozwija". - Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu, patrząc na tempo, może być przekroczony poziom 18 tys. bądź więcej. To od nas zależy, czy będziemy panowali nad tym, bo stosowanie podstawowych zasad może nas uchronić od dynamicznym tempem rozwoju pandemii - podkreślił Adam Niedzielski.

Jak zapewnił szef MZ, szpitale tymczasowe są gotowe, jeśli chodzi o sprzęt i wyposażenie techniczne. Adam Niedzielski powiedział, że "największym problemem pozostaje personel, ale będzie on delegowany przez wojewodów".

Rząd przewiduje, że na przełomie marca i kwietnia będzie apogeum trzeciej fali pandemii COVID-19, a jak potem, jak wyjaśnił minister zdrowia, "procesy przyrostu będą słabły". - Jeśli po świętach szczyt zachorowań będziemy mieli za sobą, to będziemy otwierali branże, które są zamknięte. Oczywiście, metodą małych kroków, nie od razu wesela na 150 osób - powiedział.

"Była pomyłka" 

Na pytanie o chińskie szczepionki, szef resortu zdrowia odpowiedział, że "nie zostanie ona dopuszczona do używania w Polsce". Zaznaczył jednak, że "jeśli chodzi o szczepionkę rosyjską, to trwają nad nią badania". Adam Niedzielski wytłumaczył, "skąd biorą się rozbieżności w liczbie zaszczepionych lekarzy". - Była pomyłka. Zaszczepiliśmy 80 proc. czyli 120 tys. lekarzy w Polsce. Dane zostały poprawione - powiedział. 

Szef resortu MZ skomentował też podejście do obostrzeń. - Mamy nową sytuację, część osób jest zaszczepiona, jest dużo osób mających przeciwciała. Luzowanie obostrzeń będzie odważniejsze. Po świętach możliwe przywracanie branż do normalnego działania. Warunkiem: koniec trzeciej fali epidemii - podkreślił Adam Niedzielski. Jak dodał, "wszystkie podejmowane decyzje mają swoją podbudowę naukową i empiryczną". 

Adam Niedzielski zapowiedział, że  "jedynymi produktami, które zostaną dostarczone do Polski, będą produkty zweryfikowane". - Nie tylko sam produkt, ale certyfikowana produkcja. Ani chińska, ani rosyjska szczepionka nie ma takich badań. Na ten moment nie zarekomenduję, aby dopuścić te szczepionki - dodał. 

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE