Ogólnopolska kampania „Bliscy Sercu” – zbadaj swoje serce w Cardiobusie

2017-05-16 15:11

W ramach kampanii „Bliscy Sercu” od 15  maja do 22 czerwca w godzinach  9:00 –18:00 można bezpłatnie przebada się pod kątem kardiologicznym w mobilnym centrum badawczym. Obecny na miejscu lekarz opracuje dla każdego pacjenta indywidualne zalecenia dalszego postępowania. Cardiobus „Bliscy Sercu” odwiedzi 33 miejscowości na terenie całej Polski.

Choroby serca i naczyń, zwane kardiologicznymi, są jednymi z najczęściej występujących wśród ludzi. Do chorób serca i naczyń należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca np. migotanie przedsionków, inne  choroby mięśnia sercowego, miażdżyca, choroby naczyń, udar mózgu.

W 2013 roku w Polsce zdiagnozowano ponad 745 tys. nowych przypadków chorób kardiologicznych u 367 tys. pacjentów, czyli średnio ponad dwie choroby kardiologiczne u jednego pacjenta. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat nastąpi zwiększenie liczby nowych pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Do 2025 roku będzie aż  426  tys. osób chorujących na co najmniej jedną z dolegliwości kardiologicznych, co oznacza 13-procentowy wzrost w ciąg u 10 lat. Największy przyrost zachorowań będzie dotyczył niewydolności serca i choroby niedokrwiennej serca.

Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta wraz z wiekiem, dlatego szczególnie osoby powyżej 50. roku życia powinny regularnie kontrolować stan swojego serca.

Kampania „Bliscy Sercu” odpowiedzią na potrzebę profilaktyki i edukacji w zakresie chorób kardiologicznych

Ogólnopolska kampania „Bliscy Sercu” stawia sobie za cel wyjście naprzeciw potrzebie profilaktyki w zakresie chorób kardiologicznych zwłaszcza osób powyżej 50 roku życia. Ważnym elementem kampanii jest także budowanie świadomości społecznej i edukacja , w jaki sposób można zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Dzięki kampanii mieszkańcy aż 33 miejscowości na terenie całej Polski będą mogli poddać się bezpłatnie podstawowym  badaniom: EKG i pomiarowi  ciśnienia  tętniczego, które pozwolą  na zweryfikowanie, czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badania będą prowadzone w mobilnym centrum  ulokowanym w Cardiobusie z logo kampanii „Bliscy Sercu”, ustawionym w centralnych punktach  miast. Przeprowadzi je zespół pracowników I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Po badaniach   przeprowadzonych przez pielęgniarkę, pacjent jest od razu kierowany na konsultację do obecnego w Cardiobusie lekarza, który opracuje dla każdego pacjenta indywidualne zalecenia dalszego postępowania.

Kampania rusza 15 maja w Warszawie. Następnie Cardiobus odwiedzi głównie mniejsze miejscowości, gdzie dostęp do lekarzy jest trudniejszy, a pacjenci są poddawani badaniom dopiero wtedy, gdy z ich sercem dzieje się coś niepokojącego.

– W zapobieganiu  chorobom serca ogromne znaczenie ma edukacja i profilaktyka. Regularnie przeprowadzane  badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego krwi, czy ocena czynników ryzyka pozwalają odpowiednio wcześniej zauważyć niepokojące objawy w organizmie pacjenta i w razie potrzeby skierować go na dalsze leczenie. Ważnym aspektem jest także upowszechnianie nawyków i zachowań, które sprzyjają zdrowiu serca. Kampania Bliscy Sercu wychodzi naprzeciw tym pacjentom, którzy z różnych względów mają mniejsze możliwości zadbania o swoje serce. Jest to ważne zwłaszcza dla osób w wieku powyżej 50 roku życia. Dzięki naszej pomocy mogą zrobić pierwszy krok w kierunku zdrowszego serca – powiedział dr n. med. Paweł Balsam.

Strona www.bliscysercu.pl – źródło wiedzy o zapobieganiu chorobom kardiologicznym

Wszystkie osoby, którym bliski jest stan ich serca, mogą już wkrótce odwiedzić stronę internetową kampanii www.bliscysercu.pl,  gdzie –oprócz trasy Cardiobusa - znajdą wiele przydatnych informacji z zakresu profilaktyki chorób serca. Eksperci podkreślają, że wystarczą małe zmiany w trybie życia, konsekwentnie wprowadzane każdego dnia, aby poprawić kondycję swojego serca.

– Codzienna dawka ruchu, odpowiednia dieta, z której usuwamy nadmiar tłuszczów zwierzęcych i soli, walka  z nadwagą, a także unikanie stresu i pozytywne myślenie, to zalecenia, które każda osoba może wdrożyć w swoim życiu już od dzisiaj.Dzięki temu nasze serca będą dłużej i lepiej pracować – podkreśla dr Balsam.

W  profilaktyce chorób układu krążenia, takich jak: zawał serca, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica, stosuje się także leki dostępne bez recepty, jak np. Polocard, który dzięki zawartości substancji czynnej kwasu  acetylosalicylowego, hamuje zlepianie się płytek krwi, co zapobiega powstawaniu groźnych dla serca i naczyń krwionośnych zakrzepów.

Ważne

Kampania rozpoczyna się 15 maja w Warszawie. Cardiobus będzie czekał na pacjentów przy ul. Fieldorfa 41. Trasę Cardiobusa oraz przydatne  informacje  z  zakresu profilaktyki chorób kardiologicznych będzie można znaleźć już wkrótce na stronie www.bliscysercu.pl.

Zalecenia dla zdrowego serca

  1. Spacer z psem.Wyjście z pupilem to zawsze dobry krok także dla Twojego zdrowia.
  2. Bądź pozytywnym przykładem. Zawsze dawaj dobry przykład innym – uśmiechem, pozytywnym nastawieniem i aktywnością fizyczną – niezależnie od wieku, możesz sobie na to pozwolić.
  3. Wyjdź z bliskimi. Twojemu sercu i nastrojowi zawsze wyjdzie to na dobre!
  4. Ćwicz w wolnej chwili. Oglądając ulubiony serial lub film także możesz ćwiczyć.
  5. Nie siedź w miejscu. Nawet rozmawiając z bliskimi przez telefon możesz być w ruchu.
  6. Wybierz schody. Staraj się po nich chodzić zamiast jeździć windą. Jeśli trudność sprawia C i  wchodzenie to pamiętaj, że zejście jest znacznie łatwiejsze.
  7. Spacer zamiast ciastka. Zamiast spotykać się w domu przy herbatce zawsze można umówić się na wspólny spacer. Rozmowa na świeżym powietrzu jest równie przyjemna.
  8. W pogodę wybierz rower. Zaparkuj niezdrowe nawyki i auto,kiedy tylko kondycja i pogoda Ci na to pozwolą.
  9. Przejdź się na zakupy.Tak po prostu rekreacyjnie. Nie musisz nic kupować, Twojemu sercu zupełnie wystarczy spacer po galerii handlowej czy na pobliski targ.
  10. Tańcz, kiedy tylko chcesz! Tańczyć każdy może. Po prostu włącz ulubioną muzykę i to zrób.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.