Odkryto nową grupę krwi. Pomoże uratować życie wielu ludziom

2022-10-09 9:55

Ten poród miał być spokojny i szczęśliwy, jednak zakończył się tragicznie - śmiercią dziecka, którego po narodzinach nie udało się uratować mimo natychmiastowej transfuzji krwi. Późniejsze badania wykazały, że przyczyną był wyjątkowo rzadki antygen we krwi matki. A to doprowadziło naukowców na kolejne tropy i pozwoliło odkryć kolejną grupę krwi - Er. To już 44. znana grupa krwi.

Odkryto nową grupę krwi. Pomoże uratować życie wielu ludziom
Autor: Getty Images

Grupa krwi to zestaw antygenów występujących na erytrocytach czyli czerwonych ciałkach krwi. W 1901 odkrył je austriacki lekarz Karl Landsteiner - dowiódł, że na każdej czerwonej krwince znajdują się dwa antygeny, dzięki którym krwinki mogą się ze sobą łączyć (tzw. zjawisko aglutynacji).

Podstawy nauki o grupach krwi stworzyli jakiś czas później dwaj inni naukowcy: Ludwik Hirszfeld oraz Emil von Dungern. Oni również wprowadzili ich oznaczanie za pomocą symboli A, B, AB i O, które na świecie są stosowane od 1928 r.

Znane są aż 44. grupy krwi 

Oznaczenia A, B, AB i O pozwoliły na stworzenie układu ABO, będącego podstawowym układem grup krwi. Układ ten ma podstawowe znaczenie w przypadku konieczności transfuzji krwi. Wiadomo jednak, że grup krwi jest znacznie więcej, a oparte są na wielu różnych antygenach i na ich wariantach.

Jednym z nich jest np. układ Kell (gdy na powierzchni erytrocytów występuje antygen K). Tylko w ciągu ostatniej dekady badacze opisywali co roku średnio jeden nowy system klasyfikacji krwi. W większości przypadków są one niezwykle rzadkie, ale osobie, która ją ma, wiedza o tym może uratować życie. 

Takich grup krwi jest w sumie - z nowo odkrytą - aż 44. 

Grupy krwi a konflikt serologiczny

Antygeny na erytrocytach mają ogromne znaczenie m.in. w przypadku kobiet w ciąży. Gdy bowiem pojawia się  komórka krwi z antygenem, który zostanie uznany za obcy, układ odpornościowy kieruje przeciw niemu przeciwciała, które oznaczają "podejrzane" komórki jako cele do zniszczenia.

W takim przypadku mówi się o konflikcie serologicznym, innymi słowy - wrogiej reakcji układu immunologicznego matki na krew płodu. Przeciwciała przenikają przez łożysko prowadząc do rozwoju choroby hemolitycznej, której skutkiem jest śmierć dziecka. Dlatego jeśli istnieje zagrożenie takim konfliktem, kobiety w ciąży otrzymują zastrzyki z przeciwciałami, lub u dziecka wykonywana jest transfuzja.

To jednak nie wystarczyło w przypadku pewnej kobiety i jej dziecka, które przyszło na świat w jednym z brytyjskich szpitali na drodze cesarskiego cięcia. Noworodek tuż po porodzie potrzebował transfuzji krwi - jej dawcą była matka. Po przetoczeniu krwi dziecko jednak zmarło z powodu rozległego krwotoku w mózgu.

Rzadka grupa krwi Er

Badania wykazały, że do krwotoku doszło za sprawą wyjątkowo rzadkiego antygenu - Er. O tym, że istnieje, wiedziano już w 1982 r, a w 1988 r poznano kolejne jego warianty: Era, Erb i Er3. Jednak naukowcy nie znali ich właściwości, antygeny te nie pasowały również do żadnej grupy krwi.

Po tragicznym porodzie antygenowi temu postanowili przyjrzeć się bliżej naukowcy z National Health Service Blood and Transplant (NHSBT) i Uniwersytetu w Bristolu.

Wyniki badań opublikowano w "Blood" (pismo Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego). Serolodzy przeanalizowali historyczne próbki krwi 13 pacjentów, w których występowały antygeny Er, a także krew matki dziecka, które umarło tuż po transfuzji. Do znanych już trzech wariantów antygenu Er dodali dwa kolejne - Er4 i Er5.

Dalsze badania (w tym sekwencja kodów genetycznych) pokazały, że w antygenami Er wiąże się występowanie białka Piezol1, które naukowcy dobrze już znają. Białko to określane jest mianem "czujnika przepływu krwi" i jest niezbędne do występowania antygenów Er. Nową, 44. grupę krwi Er tworzą wszystkie antygeny Er - Era, Erb, Er3, Er4 i Er5. Odkryto, że za chorobę hemolityczną u płodów i noworodków odpowiadają Er4 i Er5. Jeden z tych antygenów wykryto we krwi kobiety, która straciła dziecko.

Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi

"To jak odkrycie nowej planety. Poszerza krajobraz naszej rzeczywistości"

Jak wyjaśniła w rozmowie z "Wired" prof. Daniela Hermelin z Saint Louis University School of Medicine, odkrycie nowej grupy krwi jest jak odkrycie nowej planety. "Poszerza krajobraz naszej rzeczywistości" - powiedziała.

Nowe odkrycie pozwoli również uratować więcej dzieci zagrożonych konfliktem serologicznym - teraz przypadki niezgodności krwi można będzie potencjalnie przypisać grupie Er, co zwiększa szansę na to, że lekarze będą w stanie właściwie zdiagnozować problem i go wyleczyć, na przykład dzięki transfuzji krwi w macicy - wyjaśnia.

Ale nie tylko najmłodsi będą beneficjentami tego odkrycia. Jak dodaje prof. Daniela Hermelin, dzięki testom będzie można zawczasu zidentyfikować pacjentów z tą grupą krwi, co może mieć znaczenie w przypadku osób potrzebujących transfuzji krwi. W takich przypadkach może się bowiem okazać, że pacjentowi trzeba będzie przetoczyć inną grupę krwi, niż początkowo sądzono.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki