Odczuwasz niepokój na kacu? Według nauki to „hangxiety”

2022-02-08 9:09

Dla większości ludzi kac wiąże się z bólem głowy, zmęczeniem, pragnieniem lub nudnościami. Niektórzy ludzie zgłaszają również, że doświadczają czegoś, co nauka nazwała „hangxiety” – uczucia niepokoju podczas kaca. Według niektórych szacunków lęk podczas kaca dotyka około 12 proc. osób i może mieć różne nasilenie w zależności od osoby.

kac
Autor: Getty Images

Gdy organizm dochodzi do siebie po hucznej imprezie, kac wywołuje stan stresu fizjologicznego. Stres fizjologiczny ma miejsce wówczas, gdy organizm znajduje się pod presją – na przykład z powodu choroby lub urazu. Kac działa dokładnie w ten sam sposób.

Stres fizjologiczny nie tylko powoduje zmiany w naszym układzie odpornościowym, ale także zwiększa poziom kortyzolu („hormonu stresu”), ciśnienie krwi i tętno – zmiany, które występują także w przypadku lęku.

W mózgu również zachodzą zmiany. Badania pokazują, że aktywność mózgu związana z dopaminą jest niższa podczas kaca. Jest to ważne, ponieważ dopamina odgrywa istotną rolę w regulowaniu lęku.

Dodatkowo, połączenie stresu i braku snu (odzwierciedlające aspekty kaca) może prowadzić do pogorszenia zarówno nastroju, jak i funkcji poznawczych (w tym uwagi i pamięci). Zmęczenie, stres i radzenie sobie z innymi nieprzyjemnymi objawami kaca również mogą utrudniać wykonywanie codziennych zadań.

Czytaj też: Naturalne sposoby na kaca. Jak skutecznie wyleczyć kaca domowym sposobem?

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Osoba, która doświadcza kaca może próbować radzić sobie z przykrymi objawami kaca (bólem głowy, zmęczeniem i nudnościami) aby w ten sposób pozbyć się niespokojnych myśli. 

Badania wykazały, że ludzie doświadczają negatywnej zmiany emocji podczas kaca. Wielu zgłaszało również, że mają więcej problemów z regulowaniem swoich emocji w porównaniu do sytuacji, gdy nie mają kaca. Innymi słowy, ludzie źle się czują podczas kaca i mają trudności z odzyskaniem sił.

Kiedy poproszono uczestników, aby rzeczywiście regulowali swoje emocje w zadaniu komputerowym, byli w stanie regulować je w takim samym stopniu, w jakim mogliby, gdy nie mają kaca, ale przy zwiększonym wysiłku.

Uczestnikom pokazano zdjęcia, które wywoływały różne emocje (pozytywne lub negatywne) i poproszono ich o doświadczanie ich bez wyrażania ich na zewnątrz. Większe trudności z regulowaniem emocji podczas kaca mogą również wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie odczuwają niepokój.

W innym badaniu zespół przyjrzał się, jak kac wpływa na funkcje wykonawcze (umiejętności umysłowe, które są ważne dla wielu aspektów naszego codziennego życia, w tym pamięci roboczej, elastycznego myślenia i samokontroli). Uczestnicy otrzymali serię zadań, które testowały te umiejętności.

Odkryto, że osoby, które miały kaca, wykazały gorsze wyniki w kluczowych aspektach funkcji wykonawczych. Funkcje wykonawcze pomagają ludziom radzić sobie z lękiem i hamować niespokojne myśli. Jeśli te zdolności umysłowe są słabsze podczas kaca, może to pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie zmagają się z lękiem.

Dlaczego niektórzy ludzie doświadczają niepokoju w czasie kaca, a inni nie?

Ból jest częścią prawie każdego kaca. Ale badania pokazują, że ludzie, którzy mają skłonności do wyolbrzymiania bólu, częściej doświadczają lęku.

Badania pokazują również, że ta grupa częściej doświadcza ciężkiego kaca. To może wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie odczuwają niepokój, a inni nie.

Negatywne wydarzenia życiowe, depresja lub gniew podczas picia, poczucie winy z powodu picia, a nawet pewne cechy osobowości (takie jak neurotyczność) są również powiązane ze zmianami nastroju podczas kaca.

Odnotowano nawet, że "hangxiety" jest wyższe u osób, które twierdzą, że są bardzo nieśmiałe, mogą być one także powiązane z objawami zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Jeśli jesteś osobą, która doświadcza niepokoju podczas kaca, mogą przydać ci się te same techniki, które pomagają w radzeniu sobie z lękiem. Warto w takiej sytuacji wypróbować medytację, praktykowanie uważności i ogólną samoopiekę.

Przed wieczornym wyjściem warto zaplanować następny dzień na regenerację, czyli dzień wolny od pracy, co pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.  

Najlepszym sposobem na uniknięcie uczucia niepokoju jest oczywiście rezygnacja z alkoholu lub picie w umiarkowanej ilości.