Od soboty można pójść z dzieckiem na plac zabaw. Jakich zasad przestrzegać?

2020-05-29 11:43

Place zabaw mają być otwarte od soboty. Czy zabawa na zjeżdżalni i piaskownicy jest bezpieczna? Jakie zasady stosować, aby bawić się bezpiecznie?

Od dzisiaj można pójść z dzieckiem na plac zabaw. Jakich zasad przestrzegać?
Autor: Getty images

To wielka radość zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, którzy od kilku tygodni  musieli wymyślać dla swoich pociech atrakcje innego rodzaju niż zjeżdżalnia czy zabawa w piaskownicy. Niestety, jak podaje stacja RMF FM, zabawa na placu będzie dozwolona pod pewnymi warunkami.

Rodzice przed wejściem na plac zabaw muszą sprawdzić, ile dzieci się na nim znajduje i czy będzie możliwość zachowania między nimi dwumetrowego dystansu.

Konieczna jest również dezynfekcja urządzeń znajdujących się na placu, co należy do jego administratora. Tego jednak nie jesteśmy w stanie sprawdzić, poza tym, jak twierdzą zarządzający placami, brak wytycznych, które pozwoliłyby im przygotować te miejsca do użytku dzieci. 

Ministerstwo Zdrowia czeka na GIS

W tej sprawie na konferencji prasowej wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zapowiedział, że na placach zabaw nie znosi się zasad dystansowania.  - Jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować tego dystansu, obowiązuje nas maseczka. Place zabaw będą oczywiście otwarte. Liczymy tu na rozsądek - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik dodał, że jeśli rodzice i dzieci nie są w stanie utrzymać dystansu, obowiązuje ich maseczka. Zarówno na placu zabaw, jak i w innej otwartej przestrzeni. Maseczek nie muszą nosić tylko dzieci poniżej 4-ego roku życia.

Rzecznik zapowiedział również, że czeka na wytyczne GIS który przedstawi odpowiednie zalecenia dotyczące zasad dezynfekcji placów zabaw.  Zanim się jednak pojawią, warto w sobotę zabrać ze sobą na dwór spray ze środkiem dezynfekującym i przed wejściem malca na huśtawkę, spryskać nim uchwyty czy siedzisko.