Objawy małpiej ospy inne niż w poprzednich epidemiach. Eksperci: część przypadków może nie zostać wykryta

2022-07-29 13:28

Chorzy na małpią ospę mają również inne objawy niż te, które obserwowano w poprzednich epidemiach - ostrzegają brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem może to oznaczać, że część przypadków zachorowań jest niewykrywana lub lekceważona, a to z kolei niesie ryzyko dalszego, szerokiego rozprzestrzeniania się epidemii. Wyniki badania na ten temat opublikowano właśnie w The British Medical Journal.

Objawy małpiej ospy inne niż w poprzednich epidemiach. Eksperci: część przypadków może nie zostać wykryta
Autor: Getty Images

Eksperci wzięli pod lupę 197 potwierdzonych przypadków zachorowań na małpią ospę, do których doszło w Londynie w okresie od maja do lipca 2022r. Przeanalizowali przede wszystkim objawy, zgłaszane przez chorych, a także zaobserwowane przez lekarzy w trakcie hospitalizacji. 

Nowe, nietypowe objawy małpiej ospy

W badaniu uczestniczyli sami mężczyźni - na 197 z nich aż 196 określało się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub inne, uprawiające seks z mężczyznami. Średnia wieku wynosiła 38 lat. Wszyscy pacjenci zgłaszali zmiany skórne lub na błonach śluzowych - najczęściej na genitaliach lub w okolicach odbytu. 

Jak podali naukowcy, większość - bo aż 86 proc. chorych - zgłosiła chorobę ogólnoustrojową. Najczęstsze jej objawy to gorączka (62 proc.), obrzęk węzłów chłonnych (58 proc), a także bóle mięśni (32 proc). W odróżnieniu od dotychczas znanych przypadków, w których podawano, że objawy ogólnoustrojowe choroby wyprzedzają zmiany skórne, aż u 38 proc, pacjentów pojawiły się one już po pojawieniu się wysypki. Z kolei u 14 proc. pacjentów zmiany ogólnoustrojowe nie występowały wcale.

Łącznie 71 pacjentów zgłosiło ból odbytu, 33 chorych - ból gardła, zaś 31 - obrzęk prącia. 27 z badanych osób miało zmiany w jamie ustnej, 22 miało pojedynczą zmianę skórną, zaś u 9 pojawił się obrzęk migdałków.

Objawy sugerują nowy przebieg kliniczny choroby

Autorzy badania zauważają, że zarówno pojedyncze zmiany skórne, jak i obrzęk migdałków nie były wcześniej wskazywane jako typowe objawy małpiej ospy, dlatego można je pomylić z innymi schorzeniami. Podkreślają również, że od objawów, opisanych w poprzednich epidemiach, odróżniają się również inne, obserwowane obecnie - w tym ból odbytu i obrzęk prącia.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Zalecają w związku z tym, by klinicyści rozważyli możliwość zakażenia małpią ospą u pacjentów, którzy zgłaszają powyższe objawy. Jak dodano w podsumowaniu wyników badań, u osób, które mają potwierdzone zakażenie małpią ospą, a także objawy takie jak rozległe uszkodzenia prącia lub silny ból odbytnicy, należy rozważyć leczenie szpitalne. 

Zdaniem badaczy istotny jest również zmienny czasowy związek między cechami śluzówkowo-skórnymi a układowymi, co sugeruje nowy przebieg kliniczny choroby.