Nowe technologie w kardiologii, czyli NFIC 2016

2016-11-30 14:43

W dniach 7-10 grudnia 2016 r. w Krakowie odbędą się 17. międzynarodowe warsztaty kardiologiczne New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC). Ponad tysiąc specjalistów podsumuje rok 2016 w kardiologii i kardiochirurgii. Dowiemy się, jakie nowe technologie sprawiły, że kardiologia poszła jeszcze do przodu oraz, co będzie wdrażane w roku 2017. Na uczestników czekają nowatorskie zabiegi, najnowsze rozwiązania, omówienie najtrudniejszych przypadków.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Organizowane na początku grudnia warsztaty są doskonałym podsumowaniem roku w światowej kardiologii i kardiochirurgii oraz zapowiedzią nowości i przełomowych wydarzeń w kardiologii w kolejnym roku. To, co przyciąga uczestników to niewątpliwie perfekcyjnie dobrany program, demonstracyjne zabiegi z transmisją na żywo z polskich i zagranicznych sal zabiegowych i hybrydowych, ale przede wszystkim nowości i osiągnięcia technologiczne w kardiologii. Dyrektorami warsztatów są wybitni kardiolodzy prof. Dariusz Dudek, prof. Jacek Legutko, prof. Krzysztof Żmudka.

- Każdy NFIC to pokazanie najskuteczniejszych i przełomowych metod leczenia na rok następny. Spotkanie zawsze odbywa się na koniec roku i wtedy analizujemy wszystkie najnowsze publikacje oraz innowacyjne terapie i technologie, które zostały wdrożone w Europie, w USA, ale też na innych kontynentach i analizujemy, co jest przydatne i możliwe do wprowadzenia dla polskiego pacjenta. Następnie na warsztatach prezentujemy te najnowsze techniki zabiegowe, obiecujące wyniki badań, które stanowią podstawę do wdrażania ich w kolejnym roku w każdej dziedzinie kardiologii - mówi prof. Dariusz Dudek, dyrektor warsztatów NFIC.

Nowe technologie w kardiologii 2016

Poprzeczka warsztatów w tym roku została postawiona bardzo wysoko. Wśród wielu tematów specjaliści pierwszy raz na świecie pokażą nowatorską metodę HoloLens w kardiologii - jest to zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości w medycynie. W Krakowie zostanie pokazane planowanie zabiegu z wykorzystaniem HoloLens. Zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej zostanie zaplanowany przy użyciu technologii 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem i fuzją obrazów z tomografii komputerowej oraz echokardiografii. To niewątpliwie będzie wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnie uwagę uczestników i mediów. A także realna zapowiedź prawdziwej rewolucji w kardiologii i innych dziedzinach medycyny.

Dyrektorzy warsztatów podkreślają ogromne znaczenie metod obrazowych w kardiologii. I w czasie warsztatów NFIC zostaną również zaprezentowane nowości w tym zakresie. Dynamiczny rozwój metod obrazowych powoduje, że w planowaniu zabiegów na sercu już mniej znaczący jest sam obraz EKG czy obraz “zwykłego echo”, ale dużo ważniejsza staje się trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu - czy to w rezonansie magnetycznym, czy w tomografii komputerowej. Te obrazy pozwalają precyzyjniej zaplanować zabieg niż było to wcześniej z użyciem klasycznych metod jak dwuwymiarowej echokardiografii.

Kolejnym etapem będzie pokazanie wykorzystania technologii Fiber Optic, czyli światłowodów w transmisji danych z organizmu pacjenta do pulpitu, na którym lekarz będzie miał dostępne wszystkie potrzebne parametry. Światłowody w kardiologii to niewątpliwie szybsza i znacznie dokładniejsza transmisja danych, które pozwalają na sprawne i precyzyjne podejmowanie decyzji przez specjalistę.

W 2016 roku zespół hybrydowy Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicium przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia zastawek TAVI do pozycji mitralnej. Zastawka TAVI może być wszczepiana w pierścień mitralny natywny u osób z bardzo dużymi zwapnieniami aparatu mitralnego oraz u osób po uprzedniej implantacji zastawki chirurgicznej lub po plastyce chirurgicznej zastawki mitralnej. Zabieg wykonujemy, kiedy dochodzi właśnie do degeneracji po kilku latach od korekty kardiochirurgicznej i potrzebne jest wszczepienie zastawki TAVI i nazywamy to wszczepieniem zastawki w zastawkę lub zastawki w pierścień. Jest to bardzo skomplikowana, trudna i wymagająca operacja, którą wykonano tylko kilkanaście razy na świecie. Ten rodzaj zabiegu został nagrany właśnie na potrzeby warsztatów NFIC i zostanie zaprezentowany specjalistom z całego świata. Eksperci podkreślają, że wszczepienie zastawek biologicznych do położenia mitralnego jest zabiegiem najwyższej klasy.

Technologie, które zmieniają medycynę

Tailored Therapy, czyli terapia szyta na miarę

Kardiolodzy również poruszą temat niezwykle modny - Tailored Therapy, czyli terapii szytej na miarę. Okazuje się, że potrzebne jest dla danego pacjenta zaplanowanie optymalnej terapii opartej o ogólne wytyczne, ale ze zwróceniem uwagi na specyfikę danego pacjenta. Zarówno dotyczy to doboru leku, rodzaju, jak i dawki leku.  Dotyczy to również sprzętu, aby na podstawie badań obrazowych i dzięki precyzyjnej analizie badań trójwymiarowych dobrać najlepszy sprzęt dla danego typu serca, dla danego typu zastawki, dla danej morfologii, czyli choroby zastawki.

Specjaliści będą się dzielić także doświadczeniem w nowościach dotyczących leczenia przezcewnikowego zastawek serca w tym TAVI, które określane są jako prawdziwa rewolucja w kardiologii. Pierwszy raz zostanie zaprezentowana nowa generacja zastawki aortalnej. Specjaliści opowiedzą również o nowych generacjach stentów i terapiach bioresorbowalnych, które poprawiają skuteczność i bezpieczeństwo leczenia choroby wieńcowej.

Spotkanie pacjentów kardiologicznych ze specjalistami

W ramach warsztatów NFIC, w dniu 07.12.16 odbywa się także centralne spotkanie pacjentów kardiologicznych z Klubów Pacjenta i Szkół Serca. W tym roku blisko 600 pacjentów będzie mogło odbyć konsultacje ze specjalistami, nauczyć się pierwszej pomocy, także posłuchać debaty poświęconej  “Roli organizacji pacjentów w tworzeniu systemu opieki i leczenia kardiologicznego”.

Po debacie zostaną wygłoszone dla pacjentów krótkie wykłady. Prof. Dariusz Dudek opowie o wirtualnym pacjencie w technologii rozszerzonej rzeczywistości, nowych metodach obrazowania i telerehabilitacji. Odbędzie się również wykład o aktywizacji społecznej seniorów. Z kolei gośćmi specjalnymi będą Rafał Ziomek, florecista, paraolimpijczyk, medalista Mistrzostw Europy oraz Michał Nalewajek - szermierz, paraolimpijczyk medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Olimpijskich w Rio. Paraolimpijczycy będą motywować pacjentów do regularnej aktywności fizycznej.