Noszenie okularów trzykrotnie obniża ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 przez oczy

2021-02-26 10:17

Z badania przeprowadzonego przez indyjskich naukowców z uniwersytetu w Bilaspur wynika, że osoby, które na stałe noszą okulary, są mniej narażone na zakażenie koronawirusem. Jak to możliwe?

Noszenie okularów trzykrotnie obniża ryzyko zakażenia wirusem SARS-Cov-2 przez oczy
Autor: Getty Images

Jak dotychczas wiadomo, koronawirus SARS-Cov-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Znane są również inne źródła przenoszenia się wirusa - m.in. przez kał i mocz, a także przez narząd wzroku. W tym przypadku swego rodzaju ochroną mogą okazać się okulary.

Opublikowane dane w naukowym portalu "Medrxiv" dowodzą, że przebadane osoby podczas dnia dotykały okolice ust i nosa aż 20 razy. To właśnie przez dotyk tych miejsc może dochodzi do wnikania wirusa SARS-Cov-2 do organizmu.

Badanie wykonane w środkowo-wschodnich Indiach rozwiewa wszelkie wątpliwości. Badacze twierdzą, że: "Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem".

Zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem u osób noszących okulary wynika więc z mniejszej częstotliwości dotykania okolic oczu przez te osoby. Jednostki biorące udział w badaniu dotykały oczu średnio trzy razy dziennie. Jednak osoby na stałe korzystające z okularów nie miały tego nawyku

Badanie zostało przeprowadzone w Indiach przez zespół badaczy z uniwersytetu w Bilaspur między sierpniem a wrześniem 2020 r. W badaniu udział wzięły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat.

Czytaj też:

Nowe oficjalne zasady ochrony przed koronawirusem
Sonda
Czy po założeniu maseczki parują Ci okulary?