Nietypowa oznaka zbyt wysokiego cholesterolu. Zauważysz ją w toalecie

2022-08-10 16:10

Podwyższony poziom cholesterolu występuje u coraz większej liczby Polaków. Określany jest jako "cichy wróg człowieka", ponieważ dość często rozwija się powoli, nie dając żadnych objawów. Okazuje się jednak, że jego dość nietypowy objaw można wcześniej zauważyć w toalecie.

Zbliżenie na dłoń kobiety na przycisku spłukiwania toalety
Autor: Getty Images

Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować. Ten związek między innymi przyczynia się do budowy błony komórkowej, uczestniczy w procesie wytwarzania witaminy D3 czy wpływa na funkcjonowanie komórek układu nerwowego. Najczęściej dostarczany jest do komórek wraz z pożywieniem, jednak jest również wytwarzany w organizmie.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu może być powodem do niepokoju

Odpowiedni poziom cholesterolu ma znaczenie, np. w utrzymywaniu prawidłowego poziomu odporności. W przypadku, gdy jego poziom przekracza normę, może to mieć bardzo zgubne konsekwencje dla naszego zdrowia. Lekarze nieustannie przypominają, że im większe stężenie cholesterolu we krwi, tym większe ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych (m.in. zawału serca, udaru mózgu).

Przyczyny podwyższonego cholesterolu mogą leżeć w źle zbilansowanej diecie, nieprawidłowej masie ciała oraz niskiej aktywności fizycznej. Im wcześniej zostanie rozpoznany wysoki poziom cholesterolu, tym szybciej i skuteczniej można podjąć z nim walkę. Dzięki temu nie będzie odkładał się w ściankach naczyń krwionośnych i w rezultacie nie powstanie blaszka miażdżycowa.

Warto zatem kontrolować stan swojego zdrowia, mierząc cholesterol poprzez wykonanie nieskomplikowanego badania krwi (lipidogramu). Pozwala ono zarówno oznaczyć poziom cholesterolu całkowitego, jak i określić proporcje frakcji LDL ("zły cholesterol") i HDL ("dobry cholesterol").

Kontrola poziomu cholesterolu

Nieoczywisty objaw wysokiego cholesterolu. Nie ignoruj go

Wysoki poziom cholesterolu może objawiać się na wiele sposobów. Jego dość nietypowym objawem są luźne stolce. Najczęściej pojawiają się w przebiegu chorób jelit, ale jak podkreśla założyciel spółki medycznej "The Gut Co.", Sas Parsad, mogą stanowić znak ostrzegawczy, sygnalizujący, że poziom cholesterolu jest zbyt wysoki. Luźne stolce mogą występować u osób, które zmagają się z zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Jest to wynik nieleczonej kamicy żółciowej - dochodzi do niego przez zablokowanie odpływu żółci.

Luźny stolec jest dość nieoczywistym objawem wysokiego cholesterolu. Dlatego tak niezwykle ważne są regularne badania. Do innych nietypowych symptomów tej przypadłości zalicza się m.in. ból w klatce piersiowej, błyszczącą skórę oraz guzki pojawiające się na ścięgnach.