Niedobór tego minerału może być wynikiem przyjmowania leków. Po tym go rozpoznasz

2022-06-09 10:15

Oprócz sodu i magnezu to właśnie ten elektrolit jest kluczowy dla naszego zdrowia. Jego niedobór sprawia, że możesz czuć się osłabiony. Nawet niewielkie zmiany poziomu tego minerału mogą mieć poważny wpływ na zdrowie serca, nerwów i mięśni. Jak rozpoznać niedobór potasu?

kobieta
Autor: Getty Images

Potas jest jednym z najważniejszych minerałów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Prawie 98 proc. tego cennego elektrolitu znajduje się w tkankach. Potas jest ważny dla utrzymania zdrowia mięśni. Bez niego mięsień sercowy nie jest w stanie prawidłowo pracować i regulować ciśnienia krwi.

Głównym organem kontrolującym równowagę potasu - poprzez usuwanie jego nadmiaru - są nerki. Zbyt niski poziom potasu to hipokaliemia. O hipokaliemii można mówić, kiedy stężenie potasu we krwi wynosi poniżej 3,5 mmol/l. Norma potasu dla osób dorosłych, niezależnie od płci i wieku, wynosi 3500 mg dziennie.

ŹRÓDŁA POTASU W DIECIE

Jak rozpoznać niedobór potasu?

Na niedobór potasu najczęściej cierpią osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania takimi jak jadłowstręt psychiczny i bulimia, pacjenci chorujący na AIDS, alkoholicy oraz chorzy, którzy przeszli operację bariatryczną. Zazwyczaj objawy świadczące o niedoborze potasu są łagodne, ale bywają nieoczywiste. Często towarzyszy im więcej niż jeden objaw dotyczący układu pokarmowego, nerek, mięśni, serca i nerwów.

Aby sprawdzić, czy masz prawidłowy poziom potasu, wystarczy wykonać badanie krwi. Nieprawidłowe stężenie tego minerału może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Deficyt potasu może występować podczas stosowania leków wykorzystywanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także w przypadku intensywnych i długotrwałych biegunek oraz wymiotów.

Najczęstsze objawy niedoboru potasu to:

Jak zapobiegać niedoborom potasu?

Jeśli monitorujesz poziom potasu, unikaj forsownych ćwiczeń fizycznych, ponieważ tracisz potas wraz z potem. Kluczowym aspektem w przypadku niedoboru tego minerału jest dieta. Bogatymi w potas pokarmami są banany, pomidory, pomarańcze i brzoskwinie, więc warto włączyć je do swojego jadłospisu.

Pamiętaj, że jeśli regularnie przyjmujesz leki, zapytaj swojego lekarza o to, jak często powinieneś sprawdzać poziom elektrolitów w organizmie.