Nie żyje "najbrudniejszy człowiek na świecie". 94-letni Amou Haji nie mył się ponad 50 lat

2022-10-26 9:29

Amou Haji, znany jako "najbrudniejszy człowiek na świecie", zmarł w wieku 94 lat. Mężczyzna prowadził skrajnie ascetyczny tryb życia i w związku z tym postanowił zrezygnować z kąpieli. Nie mył się przez pół wieku. O jego śmierci poinformowała rządowa irańska agencja prasowa.

Zmarł Amou Haji - najbrudniejszy człowiek na świecie
Autor: @InsaneDunia/Facebook

Irańczyk Amou Haji, który został okrzyknięty "najbrudniejszym człowiekiem na świecie", odszedł w niedzielę (23 października) w wieku 94 lat. Mieszkał w wiosce Dejgah w południowej prowincji Fars w Iranie. Praktykował ascezę w skrajnej postaci i polegała ona m.in. na tym, że wyzbył się potrzeby kąpieli. Wyznawał zasadę, że "częste mycie skraca życie". Miał wręcz awersję do wody i mydła. Głosił, że czystość powoduje choroby i dlatego nie mył się od pół wieku. 

Amou Haji nie lubił czystej wody i świeżej żywności

Mężczyzna zrezygnował z mycia się, ponieważ nienawidził czystej wody. W związku z tym spożywał jedynie brudną wodę z zardzewiałej puszki po oleju i nadgniłe produkty spożywcze. Jak podają lokalne media, irański asceta nie lubił świeżej żywności i napojów. Na pytanie, dlaczego wybrał taki pustelniczy tryb życia, Irańczyk odpowiedział, że emocjonalne niepowodzenia, których doświadczył w młodości, skłoniły go do tej decyzji.

Jak wynika z informacji podanych przez agencję prasową IRNA, mieszkańcy wioski Dejgah przekonali 94-latka, aby w końcu się umył. Zrobił to kilka miesięcy przed śmiercią.

Egzystencją Amou Haji interesowały się zagraniczne media. W 2014 roku na łamach czasopisma "Teheran Times" ukazał się materiał poświęcony irańskiemu ascecie, w którym napisano, że stronił od społeczeństwa, żywił się padliną i palił fajkę wypełnioną odchodami zwierząt. Rok wcześniej, w 2013 roku nawet nakręcono film pt. "Dziwne życie Amou Haji", który opowiedział historię Irańczyka.

Poprzednikiem Amou Haji, który również unikał mycia się jak ognia, był 67-letni Kailash Singh pochodzący z Indii. Ten mężczyzna z kolei nie brał prysznica od 39 lat. Zatem Irańczykowi przypada niechlubny rekord świata w długości niemycia się.