Nie żyje ceniony neurochirurg, doktor Maciej Erdenberger. "Nikomu nie odmawiał pomocy"

2022-11-05 14:54

Środowisko medyczne i pacjenckie pogrążone w żałobie. W piątek, 28 października 2022 r. zmarł znany specjalista neurochirurg Maciej Erdenberger. Miał 78 lat.

Nie żyje dr Maciej Erdenberger. Miał 78 lat
Autor: Getty Images Nie żyje dr Maciej Erdenberger. Miał 78 lat

Dr n. med. Maciej Erdenberger przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy ordynatora w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (WSZ). Zaufanie i szacunek wśród podopiecznych zdobył dzięki niesamowitej skromności i niespotykanemu oddaniu swojej pracy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Doktor Maciej Erdenberger nie żyje

- Doktor Erdenberger był człowiekiem o ogromnej kulturze, wielkim sercu okazywanym pacjentom, bardzo skromnym – tak dzisiaj mówiliśmy, wracając z pogrzebu, który odbył się na Cmentarzu Komunalnym II - wspominał Jan Gierada, który bardzo długo był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. 

"Długo i ciężko chorował, tylko dlatego przestał pracować"

- Ogromnie doktora Erdenbergera lubiłem, nikomu nie odmawiał pomocy, nigdy nie zabiegał o nic dla siebie. Długo i ciężko chorował, tylko dlatego przestał pracować i w 2013 roku odszedł ze szpitala - dodał Jan Gierada. 

Był wsparciem dla pacjentów, szkolił młodych lekarzy

Doktor Erdenberger zdobył dyplom lekarski w 1967 roku, a tuż po zakończeniu stażu rozpocząć pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, z którym związał się na długie lata. Pełnił funkcję zastępcy ordynatora na Oddziale Neurochirurgii. Był wzorem do naśladowania i mentorem dla wielu młodych lekarzy zdobywających dopiero praktykę.

Maciej Erdenberger został pochowany 2 listopada

"Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dnia 28.10.2022 r. odszedł od nas przeżywszy 78 lat Człowiek Wielkiego Serca, wyjątkowej skromności i życzliwości Maciej Erdenberger, dr n. med. specjalista neurochirurg" - czytamy w nekrologu.

Ceremonia pożegnalna odbyła 2.11.2022 r. w Kościele Św. Stanisława BM na Barwinku w Kielcach. Zmarłego żegnała żona z dziećmi i wnukami oraz osoby z bliskiego otoczenia doktora.