Nie możesz przyjąć w terminie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Co robić w tej sytuacji?

W naszym kraju do 27 stycznia br. wykonano 905 457 tys. szczepień, w tym są już osoby, które przyjęły drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Zgodnie z zaleceniami producentów, dwie dawki szczepionki powinny być podawane w odstępie trzech tygodni. A co zrobić w sytuacji, jeśli nie możesz przyjąć drugiej dawki w wyznaczonym terminie z przyczyn losowych ?

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Do 27 stycznia br. włącznie wykonano 905 457 tys. szczepień, a część z tych osób jest już po drugiej dawce szczepionki. Każdy pacjent musi przyjąć dwie dawki tej samej szczepionki w odstępie około trzech tygodni, aby właściwie zadziałała.

Jak wynika z danych raportu Agencji Żywności i Leków (FDA), czyli amerykańskiego organu rządowego, po pierwszej dawce szczepionka przeciw COVID-19 wykazuje skuteczność na poziomie 52 proc. Natomiast po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc. Od 25 stycznia br. trwają szczepienia osób, który zostały zakwalifikowane do etapu I. W tej grupie mają pierwszeństwo pacjenci powyżej 80. roku życia.

Jest możliwość zmiany terminu podania drugiej dawki szczepionki?

Co w przypadku, gdy osoba przyjmie pierwszą dawkę szczepionki, a nie będzie mogła stawić się we właściwym terminie na drugą turę szczepionki? W wyniku losowych sytuacji m.in. tymczasowa infekcja, nagły wyjazd lub inny rodzaj nieobecności, nie ma obaw, że szczepienie przepadnie.

Wtedy pacjent powinien anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki. O tym warto pamiętać, że nie można dokonać tej zmiany po pierwszym szczepieniu na koronawirusa SARS-CoV-2. Dlatego, że pacjent musi mieć podaną drugą dawkę szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. Jeśli pacjent chce zmienić termin podania drugiej dawki, zobowiązany jest poinformować o tym wybrany punkt szczepień: telefonicznie lub bezpośrednio.

Ponadto na rządowej stronie gov.pl w zakładce „Pytania i odpowiedzi” czytamy, że „w przypadku cięższej choroby nie należy podawać pacjentowi drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19, lecz odczekać do czasu poprawy stanu zdrowia i decyzji lekarza o możliwości podania szczepionki”.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE