Nerki pobierają zmarłym noworodkom. Kontrowersyjna szansa dla transplantologii

2023-09-22 10:36

Przeszczepianie narządów to sposób na poprawę zdrowia i szansa na uratowanie życia. Mimo podejmowanych prób, dotychczas nie znaleziono sposobów na skuteczną hodowlę narządów do przeszczepów w warunkach laboratoryjnych. Jedynym źródłem organów są ciała innych. Lekarze chcieliby przeszczepiać nerki od zmarłych noworodków, ale budzi to kontrowersje.

Nerki pobierają zmarłym noworodkom. Kontrowersyjna szansa dla transplantologii
Autor: GettyImages Nerki pobierają zmarłym noworodkom. Kontrowersyjna szansa dla transplantologii

Transplantologia - szansa na zdrowie i życie

Współczesna medycyna daje ogromne możliwości ratowania zdrowia i życia. Jedną z dynamicznie rozwijających się gałęzi jest transplantologia. Jednak chociaż technicznie są ku temu możliwości, dużym utrudnieniem jest brak narządów do przeszczepiania. Przez to co najmniej część chorych nie cieszy się tak dobrym zdrowiem, jak by mogli. Niektórzy nawet tracą życie, nie doczekawszy się przeszczepu.

Wiele przeszczepów wiąże się z pobieraniem organów od zmarłych dawców. Chociaż wiążę się to z tragedią jednej rodziny, dla innej osoby i rodziny to początek nowego życia. Osoby, które oddają części ciał zmarłych bliskich, mogą łatwiej przechodzić żałobę, wiedząc, że komuś pomogli.

Pierwszy pacjent po udanej transplantologi serca i płuc Marek Breguła wspomina profesora Mariana Zembale

Nerki od zmarłych noworodków - szansa na zwiększenie liczby przeszczepów

W ubiegłym tygodniu w Grecji na kongresie Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Narządów poruszono temat, który budzi wiele emocji. Jak podaje News Scientist, wskazywano na możliwość pobierania nerek od noworodków, które zmarły w trakcie porodu lub krótko po narodzinach.

Na razie praktykuje się takie zabiegi w USA i Wielkiej Brytanii. Każdego roku to zaledwie kilka takich zabiegów. Mimo że można byłoby to robić częściej – gdyby było więcej dawców.

Nerki można skutecznie pobierać od zmarłych noworodków. Na razie niewiele ośrodków to praktykuje, ale w planie jest zwiększenie takich operacji. Narządy pobierane od niemowląt i noworodków szybko rosną w nowych organizmach. Jednak pozyskiwanie narządów od noworodków stanowi wciąż trudność - przede wszystkim emocjonalną, bo medycyna ma ku temu wszystkie potrzebne narzędzia.

Zapotrzebowanie na nowe nerki przekracza możliwości ich pozyskania, a dzieje się to m.in. z przyczyn emocjonalnych – proszenie rodziców, którzy zamiast wózka kupują trumnę, o możliwość oddania nerek ich zmarłego dziecka, nie jest łatwe. Inaczej jest np. w przypadku umierających dorosłych, którzy wyrażali za życia wolę i zgodę, by zostać dawcą.

Nerki od zmarłych noworodków są mniejsze niż nerki dorosłych. Można je przeszczepiać dorosłym i dzieciom. Szybko jednak rosną w organizmach biorców. Ustalono, że rosną do odpowiednich rozmiarów w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Przeszczepia się je po dwie – obie na jedną stroną.

Nerki - najbardziej pożądany narząd

Zgodnie z danymi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", nerki to najczęściej przeszczepiany narząd, przed wątrobą, którą przeszczepia się prawie 2 razy rzadziej. Trzecie miejsca zajmują przeszczepy serc, potem kolejno płuc, a następnie nerek razem z trzustką. Mimo że istnieje tzw. zgoda domniemana (o ile ktoś nie wyraził sprzeciwu przeciwko przeszczepowi), to personel medyczny zawsze pyta bliskich zmarłego.

Nie każdy przeszczep kończy się sukcesem. Może dojść do powikłań lub odrzucenia narządu. Badania, których wyniki opublikowano w „American Journal of Transplantation", wskazują jednak, że po roku od przeszczepu 90 proc. nerek pochodzących od zmarłych noworodków jest sprawne.