Nawyk, który ma większość z nas, może zwiększać ryzyko choroby serca

2022-05-26 9:36

Po pracy siadasz na kanapie przed telewizorem i spędzasz tak kilka kolejnych godzin? To może skończyć się chorobą wieńcową - ostrzegają badacze. A na poparcie swoich słów prezentują wyniki najnowszego badania, które wykazało wpływ oglądania telewizji na ryzyko wystąpienia choroby serca.

Nawyk, który ma większość z nas, może zwiększać ryzyko choroby serca
Autor: Getty Images

Choroba wieńcowa rozwija się, gdy w naczyniach wieńcowych odkładają się lipidy, a tworząca się blaszka miażdżycowa stopniowo doprowadza do zwężenia tętnic - a to z kolei zmniejsza dopływ krwi do serca.

Jak twierdzą autorzy niniejszego badania, sprzyja temu zbyt długie spędzanie czasu przed telewizorem - przynajmniej 10 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca można byłoby uniknąć, gdyby ludzie ograniczyli oglądanie telewizji do mniej, niż godziny dziennie. Wyniki opublikowano w BMC Medicine.

Im krócej, tym lepiej

W badaniu naukowcy wykorzystali dane 373 026 Brytyjczyków w wieku 40-69 lat, zgromadzone w bazie danych UK Biobank. Żadna z tych osób w chwili rekrutacji do bazy nie miała stwierdzonej choroby wieńcowej serca ani przebytego udaru mózgu.

W trakcie analizowania danych (analiza miała miejsce w 2021 r) naukowcy odkryli, ze w międzyczasie u 9185 uczestników badania doszło do rozwoju choroby wieńcowej lub zgonu z jej powodu (potwierdzono to za pośrednictwem krajowego rejestru zgonów i rejestrów przyjęć do szpitali).  

Obliczając wpływ oglądania telewizji na ryzyko choroby serca badacze uwzględnili czynniki ryzyka takie jak genetyczne ryzyko choroby niedokrwiennej, masa ciała, wiek, płeć, palenie tytoniu, dieta, aktywność fizyczna.

Analiza wykazała jednak, że ryzyko zachorowania rosło wraz z czasem spędzonym przed telewizorem, niezależnie od pozostałych czynników mogących mieć wpływ na rozwój tej choroby.

Z badania wynika, że u osób, które dziennie oglądały telewizję przez godzinę lub krócej, ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową było aż o 16 proc. niższe - w porównaniu do tych, którzy przed telewizorem spędzali co najmniej cztery godziny. 

U osób, które oglądały ją przez dwie do trzech godzin dziennie, ryzyko było o 6 proc. niższe.

Jak twierdzą badacze, ten trend utrzymuje się w każdym wieku i na wszystkich poziomach ryzyka genetycznego – aczkolwiek osoby z wyższym genetycznym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca miały większe ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Dlaczego oglądanie telewizji zwiększa ryzyko choroby serca?

W tym badaniu nie analizowano przyczyn, z powodu których ryzyko choroby serca może zależeć od długości oglądania telewizji. Jednak jak wyjaśnił jeden z naukowców, dr Youngwon Kim, adiunkt na Uniwersytecie w Hongkongu, poprzednie badania wykazały, że nadmierny czas oglądania telewizji niekorzystnie wpływa na poziom cholesterolu i glukozy.

„Niekorzystne poziomy tych markerów ryzyka kardiometabolicznego mogą następnie prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca” – powiedział.

Jego zdaniem skrócenie czasu spędzanego przed telewizorem powinno być kluczowym celem behawioralnym w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca, niezależnie od podatności genetycznej i tradycyjnych markerów ryzyka.