Nawet niskie zanieczyszczenie powietrza wpływa na układ krążenia

2021-09-09 13:56

Naukowcy wykazali, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, nawet jeśli poziomy zanieczyszczeń są poniżej określonych limitów. Czy obecne wytyczne dotyczące jakości powietrza zapewniają wystarczającą ochronę?

nowe-badanie-wplywu-zanieczyszczenia-powietrza-na-uklad-krazenia
Autor: Getty Images

Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza wpływa na wiele mechanizmów biologicznych. Zaburza równowagę układu nerwowego, który ściśle wiąże się z układem sercowo-naczyniowym, powoduje stres oksydacyjny, nasila ryzyko infekcji dróg oddechowych. To tylko niektóre skutki związane z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie. Naukowcy postanowili ocenić obciążenie zdrowotne wynikające z zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na choroby układu krążenia.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Eksperci przeprowadzili zbiorczą analizę indywidualnych danych z kilkunastu lat ponad 137 tysięcy pacjentów, by sprawdzić, czy istnieje związek między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a wystąpieniem chorób układu krążenia, takich jak ostra choroba niedokrwienna serca lub udar.

Autorzy analiz odkryli 10-procentowy wzrost ryzyka udaru mózgu przy każdym wzroście o 5 µg/m³ drobnych cząsteczek pyłu znajdującego się w powietrzu, co wskazuje na to, że zanieczyszczenie powietrza na obszarach miejskich przyczynia się do ryzyka udaru.

Nawet mimo zmniejszenia limitów określonych przez Światową Organizację Zdrowia i Unię Europejską nadal zaobserwowano niekorzystne skutki zdrowotne dla zdrowia – naukowcy nie byli w stanie określić żadnych bezpiecznych progów, poniżej których nie byłoby szkodliwości dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Długoterminowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiązało się z częstością występowania udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.

Badacze podkreślają, że wyniki są niepokojące, dlatego dążenie do lepszej jakości powietrza może pozytywnie wpłynąć na zapobieganie powszechnych, poważnych chorób. Wkrótce WHO przedstawi nowe wytyczne dotyczące jakości powietrza.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.