Nawet 10 cm mniej w talii. Nietypowy sposób odchudzania działa cuda

2023-05-19 13:29

Uważasz, na co jesz, ale nie chudniesz? Zwróć uwagę na swoje uszy! Naukowcy zaskoczyli nowym odkryciem - twierdzą, że akupunktura uszna może przyspieszyć proces odchudzania. Dziwaczny, ale zdaniem badaczy skuteczny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej.

Nawet 10 cm mniej w talii. Nietypowy sposób odchudzania działa cuda
Autor: Getty Image

Zgodnie z najnowszymi badaniami, akupunktura uszna, technika wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej, może stać się cennym narzędziem w walce z nadwagą. Badacze sugerują, że za pomocą drobnych koralików, przytwierdzanych do sześciu punktów na zewnętrznym uchu, można stymulować nerwy i organy regulujące apetyt, sytość i głód.

Akupunktura uszna - stara technika w nowym świetle

Zgodnie z badaniami przedstawionymi na Europejskim Kongresie Otyłości w Dublinie osoby poddane eksperymentowi, zdołały zredukować swoje spożycie pokarmu o połowę przez trzy miesiące. Efekt? Znaczna redukcja wagi, spadek wskaźnika masy ciała (BMI) oraz zmniejszenie tkanki tłuszczowej. W przypadku niektórych uczestników, obwód talii zmniejszył się aż o 10 cm!

Badanie obejmowało 81 Japończyków w wieku od 21 do 78 lat, którzy cierpieli na nadwagę lub byli otyli, ze średnim BMI 28,4 i wysokim poziomem niezdrowego tłuszczu brzusznego. Koraliki były przyczepiane do punktów na obu uszach pacjentów, aby zapewnić uczestnikom ciągły, jednolity nacisk na każdy z sześciu punktów akupunkturowych i wymieniano je dwa razy w tygodniu podczas wizyt szpitalnych.

Koraliki to nie wszystko

Uczestnikom zalecano zmniejszenie całkowitego spożycia pokarmu o połowę podczas trzech miesięcy leczenia i prowadzenie dzienników żywieniowych. Dr Takahiro Fujimoto, który prowadził badania, powiedział: - Nasze wyniki sugerują, że akupunktura na uchu może wspomagać utratę wagi, gdy jest połączona z dietą i ćwiczeniami.

-Prawdopodobne jest, że akupunktura ma pozytywny wpływ, hamując pragnienie i apetyt, poprawiając trawienie i przyspieszając metabolizm - twoerdzi uczony.

Badacze przyznali również, że ograniczenia badania obejmowały bycie badaniem obserwacyjnym w małej grupie przez krótki okres czasu.

Sceptycy pozostają nieprzekonani

Pomimo obiecujących wyników, nie wszyscy są przekonani do tej metody. Krytycy zwracają uwagę, że utrata wagi mogła być również efektem zwiększonej świadomości uczestników na temat swojej diety, a nie samej akupunktury. Wszak uczestnicy byli zobowiązani do prowadzenia dzienników żywieniowych i zmniejszenia spożycia pokarmu o połowę. Czy metoda jest więc tak skuteczna, jak sugerują badacze, czy to tylko chwilowa moda? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwarta.

Nieprzekonani eksperci zasugerowali, że inne elementy badania mogły wpływać na utratę wagi. Było to między innymi prowadzenie dziennika żywieniowego, które zwiększa świadomość ludzi na temat ich diety. Tam Fry, przewodniczący National Obesity Forum, nie był przekonany, że to metoda działa, dodając, że leczenie "jest prawie tak stare jak góry".

- Było trochę szumu na ten temat, kiedy zostało po raz pierwszy wprowadzone na początku lat 90., ale tak jak diety- mody, nie spełniło tego, co obiecywało - dodał.

Żródło: NHS Eatwell Guide, www.dailymail.co.uk

Poradnik Zdrowie: Medyczna marihuana