Najlepsze i najgorsze napoje dla penisa. Co pić w trosce o erekcję?

2023-06-01 15:13

Codziennie zalewają nas reklamy środków na potencję. Tymczasem, zamiast sięgać po wsparcie farmakologiczne, czasem wystarczy zmienić swoje menu. Podpowiemy, jakie drinki mogą sprzyjać erekcji, a jakich napojów lepiej się wystrzegać.

Mężczyzna pije napój z kubka
Autor: GettyImages Najlepsze i najgorsze napoje dla penisa. Co pić w trosce o erekcję?

Penis reaguje na to, co pijesz

„Jesteś tym, co jesz” – znasz tę maksymę? Podobnie możemy potraktować picie, ponieważ to, czym nawadniamy swój organizm, przenika do absolutnie każdej komórki naszych ciał i wpływa na ich funkcjonowanie. Spożywane napoje i posiłki przekładają się na absolutnie każdy aspekt naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku… penisa, którego „zachowania” odzwierciedlają tryb życia „właściciela”. Co pić, żeby cieszyć się potencją na długie lata? I czego unikać? Podpowiadamy, jaka dieta jest najlepsza na potencję.

Gofry w kształcie penisa i waginy w Rzeszowie

Zaburzenia erekcji - przyczyny

Problemy z erekcją to zaburzenie znacznie częstsze niż się wydaje. Chociaż wiele osób nie mówi tego głośno, ale współczesność nie sprzyja męskości – w szerokim tych słów znaczeniu. Przemiany społeczne sprawiły, że wyżej cenimy mężczyzn o rozwiniętych umiejętnościach miękkich, a nie samców alfa polujących na mamuty - i to jest zmiana na plus.

Jednak trzeba też przyznać, że współczesność odbija się negatywnie na męskiej potencji. Zarówno stres, zmęczenie, presja społeczna, choroby serca i choroby układu krążenia, niski poziom testosteronu, sięganie po używki, jak i nadmiar pornografii – to wszystko bodźce, które finalnie powodują, że „konar nie płonie”. Zaburzenia erekcji mogą być również efektem złej diety.

Napoje najlepsze na potencję

„Odżywianie, w tym nie tylko to, co jemy, ale także to, co pijemy, odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o zdrowie seksualne” – wraca uwagę Amy Pearlman, lekarka medycyny, współzałożycielka Prime Institute, urolożka specjalizująca się w kwestiach zdrowia seksualnego i hormonalnego mężczyzn, a także w rekonstrukcji narządów płciowych.

„Penis staje się wyprostowany, gdy podniecenie prowadzi do uwolnienia tlenku azotu, który następnie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w penisie. Więcej krwi wpływa do penisa, co powoduje rozszerzenie tkanek i erekcję. Zapalenie, które może wynikać ze spożywania niektórych pokarmów i napoje, mogą przyspieszyć niszczenie tlenku azotu i mogą przyczynić się do problemów z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji” - wyjaśnia Pearlman.

Jeśli chodzi o napoje w codziennej diecie, najlepsze napoje dla twojego penisa to te, które mogą pomóc zwiększyć przepływ krwi, zapobiec uszkodzeniu komórek uwalniających tlenek azotu i pomóc zachować ogólny stan zdrowia i witalność. I odwrotnie, najgorsze napoje dla twojego penisa to te, które „obniżają poziom tlenku azotu (a zatem mogą pogorszyć erekcję), które obejmują napoje bogate w tłuszcz i cukier, a także alkohol używany w nadmiarze” – mówi Pearlman. Podpowiadamy zatem, co warto pić. Oto sześć napojów najlepszych dla twojego penisa.

Woda 

Właściwe nawodnienie ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – także penisa. Upewnij się, czy pijesz codziennie wystarczająco dużo. Możesz zapisywać np. w specjalnej aplikacji, ile szklanek wody wypijasz danego dnia.

Sok z arbuza

Arbuz zawiera aminokwas - cytrulinę, która może pomóc w prawidłowej erekcji, gdyż może poprawić przepływ krwi do wielu obszarów ciała, w tym do penisa. W badaniu opublikowanym na łamach "Urology" stwierdzono, że suplementacja cytruliny pomogła 12 z 24 uczestników z łagodnymi zaburzeniami erekcji poprawić poziom erekcji już w ciągu jednego miesiąca.

Kawa

Filiżanka lub dwie kawy mogą pobudzić nie tylko mózg. Odradza się jednak słodzenie tego napoju. Jak zauważyła dr Pearlman, napoje o większej zawartości tłuszczu i cukru mogą obniżyć poziom tlenku azotu, więc lepiej cieszyć się czarną kawą lub z odrobiną ulubionego słodzika.

Sok pomidorowy

Chociaż pomidory nie są uważane za afrodyzjaki, zawierają związki roślinne, które mogą pomóc w utrzymaniu erekcji. Pomidory zawierają duże ilości likopenu, który jest karotenoidem odpowiedzialnym za ich czerwone zabarwienie. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że likopen może odgrywać rolę w życiu seksualnym.

Według badań opublikowanych w "Andrology", osoby z niższym poziomem likopenu w diecie były w rzeczywistości bardziej narażone na zaburzenia erekcji. Kolejną zaletą likopenu związaną ze zdrowiem mężczyzn jest jego potencjał w utrzymaniu zdrowej prostaty. Analiza opublikowana w "Medicine" wykazała, że likopen może pomóc zmniejszyć ryzyko raka prostaty.

Koktajle owocowe

Korzyści płynące z koktajli zależą od tego, co do nich dodasz, więc aby przygotować idealny napój przyjazny dla penisa, powinieneś przygotować koktajl pełen przeciwutleniaczy i witamin. „Wykazano, że napoje bogate w przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, poprawiają erekcję, zapobiegając uszkodzeniom komórek wytwarzających tlenek azotu” – wyjaśniła dr Pearlman.

„Witaminę C można znaleźć w owocach, takich jak pomarańcze i truskawki, a witaminę E można znaleźć w olejach roślinnych, orzechach, nasionach oraz owocach i warzywach, takich jak mango i awokado. Dzięki tym odżywczym składnikom możesz przygotować orzeźwiającą koktajl" - podpowiada urolożka.

Sok z buraków

Azotany w soku z buraków mogą poprawić przepływ krwi i poprawić erekcję. Badanie opublikowane w "American Journal of Physiology" wykazało, że suplementacja azotanami pomogła zwiększyć przepływ krwi podczas ćwiczeń przedramion, podczas gdy inne badanie publikowane w "Journal of the International Society of Sport's Nutrition" wykazało podobne wyniki w przypadku azotanów i ćwiczeń cardio. Innymi słowy, azotany mają kluczowe znaczenie dla wspomagania przepływu krwi do wszystkich części ciała.

Napoje najgorsze dla penisa

Na przeciwnym biegunie znajdują się napoje, których należy unikać, jeśli dbamy o erekcję. Najgorsze napoje dla penisa są popularne energetyki. Choć kofeina może pomóc ci w osiągnięciu sprawności umysłowej i seksualnej, jednak dr Pearlman ostrzega, że „ich wysoka zawartość cukru może negatywnie wpłynąć na sprawność seksualną”.

Na cenzurowanym są też napoje gazowane. Według dr Pearlman, nadmierne ilości napojów gazowanych mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji, a wysoka zawartość cukru i sztucznych słodzików stosowanych w napojach gazowanych została powiązana z otyłością, cukrzycą i problemami sercowo-naczyniowymi, z których wszystkie są czynnikami ryzyka zaburzeń erekcji. Artykuł w "Central European Journal of Urology" stwierdza, że składniki napojów gazowanych, takie jak rafinowane węglowodany, wysokofruktozowy syrop kukurydziany i wysoka kaloryczność, mogą prowadzić do nasilenia zaburzeń erekcji.

Szkodliwy dla erekcji jest również nadmiar alkoholu. Związek między alkoholem a seksem jest nieco bardziej złożony. Z jednej strony jeden lub dwa drinki mogą pomóc się rozluźnić, poprawić nastrój. Z drugiej strony, „nadmierne spożycie alkoholu może utrudniać erekcję” – zauważa dr Pearlman. Co najgorsze, może się to zdarzyć zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej.

Na krótką metę zbyt mocne picie może spowolnić reakcję między mózgiem a penisem, co z kolei może prowadzić do odczulenia. Chroniczne spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może mieć długofalowy wpływ na zdrowie seksualne. Czasopismo "Clinical Autonomic Research" opublikowało artykuł, w którym potwierdzono związek między zaburzeniami erekcji a regularnym spożywaniem alkoholu. Alkohol może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie penisa, utrudniając uzyskanie lub utrzymanie erekcji.