Nadzieja dla chorych z drobnokomórkowym rakiem płuca

Komisja Europejska dopuściła do obrotu produkt leczniczy z substancją atezolizumab. Za zgodą Komisji będzie on stosowany do leczenia skojarzonego z chemioterapią w leczeniu początkowym u osób dorosłych z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca.

Rak płuca jest główną przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej na całym świecie. Każdego roku z powodu tej choroby umiera 1,76 mln osób. Oznacza to ponad 4800 zgonów każdego dnia.

Rak płuca dzieli się na dwa główne typy: niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) i drobnokomórkowy rak płuca (DRP), przy czym ten drugi stanowi ok. 15 proc. wszystkich przypadków raka płuca. DRP ma charakter agresywny. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i wczesnym rozwojem przerzutów. Przy DRP, większość, bo ok. 70 proc. pacjentów diagnozowanych jest w tzw. fazie rozległej, co często oznacza niekorzystne rokowania.

Wprowadzenie na rynek atezolizumabu to ważna, niosąca nadzieję informacja dla pacjentów z DRP. Jest to bowiem pierwsza immunoterapia przeciwnowotworowa skojarzona z chemioterapią dostępna w Europie w leczeniu początkowym rozległego drobnokomórkowego raka płuca. Badania wykazały, że leczenie skojarzone skutkowało istotnym wydłużeniem przeżycia całkowitego i czasu przeżycia wolnego od progresji choroby po raz pierwszy od 20 lat.

Opracowano na podstawie: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE