Na myśl o śniadaniu cię mdli? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje

2022-08-03 13:16

To nieprzyjemnie uczucie dopada cię tuż po przebudzeniu? Poranne mdłości, które często są zapowiedzią wymiotów, nie muszą być pierwszym symptomem ciąży i nie zawsze są objawem groźnych chorób. Nie da się jednak ukryć, że bywają wyjątkowo uciążliwe. Przez nie też najczęściej nie mamy ochoty na zjedzenie śniadania. Co zatem wywołuje poranne mdłości?

Kobieta pochylona na miską z owsianką
Autor: Getty Images

Na problem porannych nudności (inaczej mdłości) skarży się coraz więcej osób. Dotyczy on w takim samym stopniu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy, którzy zmagają się z tym nieprzyjemnym uczuciem tuż po przebudzeniu, odczuwają duży dyskomfort i sama myśl o zjedzeniu czegokolwiek ich po prostu odrzuca. Skąd zatem biorą się poranne mdłości?

Stres może być przyczyną porannych mdłości

Okazuje się, że to przykre uczucie, które dopada tuż po przebudzeniu, jest jednym z częstych objawów silnego stresu. Do tego można doświadczać między innymi bólów głowy, uczucia silnej obawy czy niepokoju. Jednym z pierwszych organów, w jakie uderza stres, jest żołądek, który wyściela od wewnątrz błona śluzowa. Staje się ona bardzo wrażliwa na działanie kwasów trawiennych, których wydzielanie zwiększa się pod wpływem adrenaliny. W rezultacie pojawia się pieczenie w dołku, zgaga. Jeśli stres utrzymuje się zbyt długo, tym większe prawdopodobieństwo, że dolegliwości mogą ulec szybkiemu nasileniu.

Poranne mdłości mogą świadczyć o problemach żołądkowych. Osoby, które borykają się z objawami choroby refluksowej lub zapalenia żołądka, regularnie odczuwają mdłości niezależnie od pory dnia. Problemy z jelitami, np. zespół jelita drażliwego, zakażenie Helicobacter pylori (H. pylori), a nawet przewlekłe zaparcia, mogą być odpowiedzialne za wywołanie tego przykrego uczucia. Nudności towarzyszą też przyjmowaniu niektórych leków, m.in. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, leków hormonalnych, moczopędnych czy obniżających poziom cukru we krwi.

Stres: jak go zwalczyć?

Jak radzić sobie z porannymi mdłościami? Oto kilka sposobów

Zdarza się tak, że poranne mdłości mogą wynikać ze stanów chorobowych, takich jak: mocznica, udar mózgu, uraz głowy, poalkoholowe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka, guzów OUN (tzw. ośrodkowego układu nerwowego).

W przypadku, gdy poranne nudności nie odpuszczają, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić, co może je powodować. Natomiast, jeśli mdłości pojawiają się od czasu do czasu, można wypróbować kilka prostych sposób, aby sobie z nimi poradzić. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się m.in. zimny prysznic, ćwiczenia relaksacyjno-oddechowe, wypicie szklanki wody lub krótka przebieżka na świeżym powietrzu.

Mimo tego nieprzyjemnego uczucia nie należy rezygnować ze śniadania – najlepiej wtedy przygotować sobie lekki posiłek, np. kanapki z chudą wędliną czy jogurt z dodatkiem banana. Jedynie rano można odpuścić sobie wypicie kawy i zastąpić ją zieloną herbatą lub wodą z cytryną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki