MZ: wprowadzamy możliwość szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy

2022-02-25 13:33

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy i wzmożonym ruchem granicznym minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził od piątku możliwość szczepienia przeciw COVID-19 osób narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

MZ: wprowadzamy możliwość szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy
Autor: Getty Images

Szef resortu zdrowia napisał w piątek na Twitterze, że "możliwość dostępu będzie również zagwarantowana w przypadku testowania w kierunku COVID-19".

"Obejmujemy obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przybywają do naszego kraju, możliwie najszerszą opieką. Szczepienie przeciw COVID-19 jest tego dobitnym przykładem. Każdy chętny, kto dotychczas nie skorzystał ze szczepienia, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów" - przekazał Adam Niedzielski agencji PAP.

"Zachęcam do skorzystania ze szczepień. Po to, by objęły one jak najszersze grono osób przygotowaliśmy kwestionariusze w wersji ukraińskiej. Dzieciom zapewniamy przed szczepieniem ocenę stanu zdrowia przez lekarza" - zaakcentował minister.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, może to być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

W materiałach przekazanych m.in. do punktów szczepień i podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej resort zdrowia wskazał, że lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Wystawiając skierowanie, w polu "dane pacjenta" należy wybrać "inny identyfikator" (zamiast "numer PESEL") i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniona do szczepienia osoba. MZ akcentuje, że ważne jest, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Resort wskazał, że rekomendowaną szczepionką jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen Johnson&Johnson dla osób powyżej 18. roku życia. Ministerstwo zaznaczyło, że w rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

Jak podaje PAP, w odniesieniu do dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, kwalifikowanych do szczepienia, należy stosować szczepionki mRNA. W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w NPS.

Ministerstwo podało, że kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci.