Ministerstwo Zdrowia skraca ważność certyfikatów covidowych. Jest komunikat w tej sprawie

2021-12-22 11:42

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, od 1 lutego 2022 r zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia skraca ważność certyfikatów covidowych. Jest komunikat w tej sprawie
Autor: Getty Images

W trakcie środowej konferencji prasowej rzecznik MZ odniósł się do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie ważności certyfikatów covidowych. "Rozporządzenie KE z wczoraj mówi o ważności certyfikatów covidowych, od 1 lutego, w okresie 9 miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne 9 miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy" - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

"Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy" - powtórzył.

Jak przypomina PAP, Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na Covid-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie, jak obecnie, przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca.

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów członkowskich UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej Unii mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Rzecznik MZ był również pytany przez dziennikarzy o ewentualne kolejne obostrzenia. Jak przyznał, cały czas są one rozważane. "Szczyt czwartej fali w zakresie zgonów na pewno skłania też do przemyśleń tego, co w najbliższych tygodniach. Te analizy trwają" - stwierdził dodając, że codziennie odbywają się spotkania zespołu kryzysowego. "Dyskutujemy możliwe dalsze kroki w zakresie walki z Omikronem" - zapewnił.