Miał wrócić w lipcu, ale przesunięto termin. Ten lek trafi do aptek dopiero pod koniec roku

2022-07-04 8:17

Kłopoty z dostępnością wielu leków w aptekach to problem, z jakimi od początku roku mierzą się pacjenci. Deficyty są tak duże, że niektóre preparaty nie będą dostępne przez kolejne miesiące. Jednym z leków, którego obecnie na próżno szukać w aptekach, jest Duac. Preparat miał wrócić w lipcu, ale już wiadomo, że na ten lek przyjdzie nam jeszcze poczekać.

lek w żelu
Autor: Getty Images

Duac jest preparatem złożonym, który zawiera antybiotyk oraz substancję o działaniu utleniającym. Lek wykorzystuje się w miejscowym leczeniu trądziku pospolitego o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. W szczególności w przypadku zmian zapalnych.

Lek jest już niedostępny

"Termin dostawy leku uległ przesunięciu. Aktualnie planowany jest na II połowę grudnia br." – czytamy w komunikacie portalu gdziepolek.pl.

Popularny lek w postaci żelu jest obecnie niedostępny w aptekach. Pod koniec maja producent informował, że preparat wróci w lipcu, tak się jednak nie stało.

Kto może stosować Duac?

Lek jest dostępny w formie żelu. Zawiera dwie substancje, czyli klindamycynę oraz nadtlenek benzoilu. Duac mogą stosować osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia, które nie wykazują nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu lub linkomycynę.

Stosowanie preparatu należy uzgodnić z lekarzem w przypadku, gdy pacjent ma mniej niż 12 lat oraz jeśli używa innych leków przeciwtrądzikowych i kosmetyków wysuszających lub złuszczających skórę. Jeśli chory cierpi na schorzenia układu pokarmowego takie jak zapalenie jelit lub zapalenie okrężnicy, także przyjmowanie leku należy skonsultować ze specjalistą.

Trądzik u osób dorosłych