Mama pięcioraczków wprost o życiu z autyzmem. "Nigdy nie pytam, co u ciebie"

2023-10-27 12:52

Dominika Clarke przyznała otwarcie, że żyje w spektrum autyzmu, więc jej codzienne funkcjonowanie wygląda nieco inaczej. Mimo to opieka nad pięcioraczkami, które przyszły na świat w tym roku nie sprawia jej trudności, ale przynosi spokój i szczęście.

Mama pięcioraczków wprost o życiu z autyzmem. Nigdy nie pytam, co u ciebie
Autor: Fot. instagram.com/piecioraczki_z_horynca

O rodzinie Clarke usłyszeliśmy 12 lutego 2023 roku, kiedy to pani Dominika oczekując ósmego dziecka, urodziła pięcioraczki. Kobieta dowiadując się o tym, że jest w ciąży mnogiej postanowiła poszukać szpitala, który zapewni jej dobrą opiekę. Wraz z mężem podjęli decyzję o wyborze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tam w 28-tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie wydała na świat dwóch chłopców i trzy dziewczynki.

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Ta mama żyje w spektrum autyzmu. “Mam 10 takich samych spodni”

Różnimy się od siebie, ale kiedy w grę wchodzą zaburzenia rozwojowe, zastanawiamy się czasem, jak funkcjonuje taka osoba i czy jest szczęśliwa. Czasem ciężko nam coś zrozumieć jeśli nie dotyczy nas to bezpośrednio. Dlatego mama pięcioraczków, która żyje ze spektrum autyzmu opowiada wprost o tym jak wygląda jej codzienność. Dzięki temu możemy nieoceniająco spojrzeć na niektóre zachowania.

To ja Dominika, piję kawę w wąskim kubku, herbatę w podwójnym koniecznie w paski. Kroję tylko jednym nożem i wściekam się wewnętrznie gdy mąż kroi innym. Woda musi mieć lekkie bąbelki - opisuje swoje przyzwyczajenia mama pięcioraczków.

Kobieta dodaje, że ma 10 takich samych bluzek i 10 takich samych spodni. Kupuje zawsze te same ulubione buty na lato i zimę, najczęściej kilka par na zapas. Mama pięcioraczków dodaje, że używa jednego długopisu i odczuwa dyskonfort kiedy ktoś chce go pożyczyć.

Nigdy nie pytam co u ciebie, nie piszę wiadomości. Żeby zadzwonić potrzebuję dwie godziny na ułożenie scenariusza. Unikam wszelkiego kontaktu fizycznego lub wzrokowego - opowiada Dominika.

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych przyznaje także, że nigdy nie spotyka się na kawę z koleżanką, ani nie plotkuje. Jej cechą jest szczerość, przez co czasami miewa z tego powodu różne kłopoty. Zaznacza jednak, że to wyłącznie kilka z aspektów jej codziennego życia.

- To wzruszające, że chcecie poznać mnie osobiście i podziwiacie, ale jednocześnie przerażające, bo choć wyglądamy podobnie, podobnie żyjemy, ja żyję w spektrum - podsumowuje mama licznej gromadki.

Czym jest spektrum autyzmu? Oto kilka faktów

Po pierwsze autyzm to nie choroba, ale zaburzenie rozwojowe. Po drugie to zjawisko ma wiele odcieni i każdy człowiek może przejawiać nieco inne objawy. Mimo postępu medycyny naukowcy wciąż nie znaleźli jednoznacznej przyczyny autyzmu. Niemniej jednak duża część osób ze spektrum jest zdolna do samodzielnego funkcjonowania. 

Zaburzenie cechuje się zauważalnym wycofaniem społecznym, ale nie tylko. Autyzm objawia się w trzech różnych sferach:

  • komunikacja,
  • interakcje społeczne oraz powtarzalne,
  • stereotypowe wzorce zachowania.

W bardzo dużym uproszczeniu oznacza to, że osoby autystyczne nie lubią nagłych zmian, mają swoje określone przyzwyczajenia i problemy w komunikacji społecznej. Portal “Polskiautyzm.pl” wymienia objawy opisujące autyzm, które jednocześnie pozwalają nieco bliżej zapoznać się z tym zaburzeniem. Ich lista jest następująca:

  1. Trudności w nawiązywaniu przyjaźni z rówieśnikami.
  2. Trudność w rozumieniu uczuć i myśli innych osób.
  3. Brak dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi np. dziecko nie dąży do tego, aby rodzice zwracali uwagę na rzeczy, które są dla niego interesujące.
  4. Mniejsze dążenie do interakcji z ludźmi.
  5. Unikanie kontaktu wzrokowego.
  6. Opóźnienie rozwoju mowy.
  7. Nietypowy ton głosu np. monotonny pozbawiony melodyki.
  8. Branie słów dosłownie, nierozumienie sarkazmu, żartów lub droczenia się.
  9. Nie używanie gestów np. gestu wskazywania lub machania na do widzenia u dzieci.
  10. Powtarzanie słów lub dźwięków.
  11. Preferowanie niezmienności otoczenia i rutyny.
  12. Intensywne zainteresowanie wąską dziedziną wiedzy np. pociągi, dinozaury, liczby.
  13. Powtarzalne zachowania np. kręcenie się, trzepotanie rękami, układanie zabawek w rzędach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki