Małpia ospa w Polsce. Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek

2022-06-10 14:19

Małpia ospa dotarła do Polski. Informację oficjalnie potwierdził szef MZ - Adam Niedzielski. Nieznane są szczegóły pobytu i stanu zdrowia pierwszego w Polsce pacjenta z małpią ospą. Nie wiemy też, w jaki sposób doszło do zakażenia tą groźną chorobą.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski
Autor: Tomasz Radzik / SUPER EXPRESS

Małpia ospa w Polsce. MZ potwierdza

Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek" – powiedział szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. 

Małpia ospa w Polsce - czy są powody do obaw?

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał informację, że pierwszy pacjent z małpią ospą w Polsce przebywa w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Szczegóły dotyczące pacjenta i miejsca jego hospitalizacji nie są jeszcze znane. Nie ma też pewności, że to jedyny przypadek małpiej ospy w Polsce. Na tę chwilę nie ma powodu do obaw, choć CDC wydało już zalecenia dotyczące noszenia maseczek ochronnych.

Czytaj więcej: Małpia ospa już w 29 krajach. CDC wydało zalecenia dotyczące używania maseczek ochronnych

Małpia ospa - jakie daje objawy?

Małpia ospa to rzadka choroba wirusowa przenoszona przez gryzonie i małpy. Choć endemicznie występuje głównie w Afryce, ostatnio jej przypadki odnotowano w wielu innych krajach, w tym europejskich.

Początkowe objawy małpiej ospy to:

  • gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • bóle głowy, mięśni i pleców.

Po kilku dniach dochodzi do rozwoju symptomów w postaci wysypki, która atakuje najpierw twarz i kończyny, a następnie przenosi się na resztę ciała. Wirus małpiej ospy może w niektórych przypadkach okazać się śmiertelny.

Małpia ospa - pierwszy przypadek w Polsce. Statystyki na świecie

Statystyki dotyczące zakażeń małpiej ospy nie są optymistyczne. Po raz pierwszy pojawiła się ponad miesiąc temu - 7 maja w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory stwierdzono łącznie 1490 zakażeń w 34 krajach świata, z czego większość z nich to kraje leżące w Europie. Ostatnie zakażenia małpią ospą zidentyfikowano w: Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

10. czerwca 2022 r. - to właśnie dzień, kiedy po raz pierwszy zarejestrowano i potwierdzono pierwsze zakażenie małpią ospą w Polsce.

Pierwszy przypadek małpiej ospy na świecie rozpoznano u małp w 1958 r. Dwanaście lat później (w 1970 r.) doszło do zakażenia u człowieka.

Śmiertelność ospy małpiej

Śmiertelność małpiej ospy waha się w granicach 10 proc.. W przypadku odmiany zachodnioafrykańskiej śmiertelność jest zdecydowanie niższa - około 1 proc.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Małpia ospa - jakie są drogi zakażenia?

Wirusem małpiej ospy można zarazić się poprzez kontakt z krwią, płynami ustrojowymi lub zmianami skórnymi chorego zwierzęcia bądź człowieka - a także z powierzchnią lub materiałem, który został nim skażony. Wirus małpiej ospy dostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe, błony śluzowe, a także przez uszkodzoną skórę.    

Małpa ospa w Polsce. Co się stanie z zakażonymi?

O tym, w jaki sposób należy postępować w przypadku zakażenia małpią ospą w Polsce wynika z rozporządzenia ministra zdrowia. Przede wszystkim, zakażeni wirusem małpiej ospy oraz osoby podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane. 21 dni będzie wynosić kwarantanna w przypadku narażenia na małpią ospę lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.