Ma ratować planetę, ale truje ludzi. Szukaj tego znaku na opakowaniu

2023-11-18 11:29

Recykling miał dać nowe życie wykorzystanym opakowaniom i uratować środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Najnowsze ustalenia naukowe wzbudzają jednak niepokój. Eksperci mówią o setkach toksycznych substancji.

Ma ratować planetę, ale truje ludzi. Szukaj tego znaku na opakowaniu
Autor: Fot. Getty Images

Szwedzcy naukowcy zebrali próbki z 13 państw Azji, Europy Wschodniej i Ameryki Południowej. Badania wykazały, że pobranym materiale znajdują się setki trujących chemikaliów. Eksperci podkreślają, że takie dane zmieniają obraz recyklingu, co sprawia, że w dużej mierze kolejne produkty nie nadają się do użytku.

Potężny pożar składowiska chemikaliów pod Kielcami

Prawie 500 szkodliwych substancji. Dlaczego recykling może nam zaszkodzić?

Badacze z Uniwersytetu w Goeteborgu poinformowali, że w pobranych 13 próbkach znaleziono aż 491 organicznych substancji. Na ten moment udało się przebadać tylko 170 z nich, ale już na tym etapie ustalono, że zawierają groźne pestycydy, chemikalia, a nawet leki.

- Zanim recykling będzie mógł przyczynić się do zmniejszenia kryzysu wywołanego zanieczyszczeniem plastikiem, przemysł musi ograniczyć ilość groźnych substancji w tworzywach - zaznaczają specjaliści.

Eksperci dodali, że w produktach z plastiku wykorzystywane jest aż 13 tysięcy różnorodnych substancji, natomiast aż 25 procent z nich uznawane jest jako niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto specjaliści zwracają uwagę na to, że wiele badań potwierdza obecność niebezpiecznych substancji w plastiku z recyklingu.

Ta sytuacja sprawia, że zagrożenie się zapętla. Dlatego tak ważne jest to, aby w pierwszej kolejności pozbyć się trujących związków, a dopiero później poddać produkt ponownej obróbce.

Jak rozpoznać plastik z recyklingu? Ten znak zamieszczany jest opakowaniach

Na opakowaniach pochodzących z recyklingu zamieszczany jest specjalistyczny znak. Mowa o trzech strzałkach ułożonych w kształcie trójkąta. Ich układ nawiązuje do wskazówek zegara. Jeśli obawiasz się, że w opakowaniu z recyklingu znajdują się szkodliwe substancje, unikaj produktów z tym znakiem.

Warto jednak nadmienić, że zgodnie ze wskazaniami naukowców trujące chemikalia są obecne także w pierwotnym obiegu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie wyłącznie szklanych lub papierowych opakowań.

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Norwegii wskazali, że niebezpieczne substancje obecne w plastiku mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Zaobserwowano, że bisfenol A i ftalany mogą powodować nadwagę poprzez nagromadzenie tkanki tłuszczowej. To nie jedyny problem, wspomniany bisfenol przyczynia się do występowania takich problemów jak:

  • cukrzyca typu II,
  • otyłość,
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia płodności.