Lody zanieczyszczone bakteriami. Aż 43 proc. automatów nie spełnia wymogów sanitarnych

2022-07-22 12:45

Lody z automatu są częstym wyborem podczas letnich wypadów. To smaczny i szybki na ochłodę w czasie upałów. Ale czy zdrowy? Okazuje się, że praktycznie co drugi automat do lodów nie spełnia wymogów czystości. W wyniku kontroli sanepidu w automatach wykryto bakterie!

Lody z automatu
Autor: Getty Images

Jak donosi TVN24, w związku z pojawianiem się nowych budek z lodami, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie co roku bada lody w woj. zachodniopomorskim.

Poradnik Zdrowie: wrzody żołądkowe

Prawie co drugi automat nie spełnia norm sanitarnych

Sanepid w dniach 4-6 lipca skontrolował stan automatów do lodów w zachodniopomorskich kurortach. Do badania pobran 195 próbek z 39 stoisk, znajdującychw miejscach, w których przebywa najwięcej turystów.

Badania przeprowadzono pod kątem obecności bakterii chorobotwórczych, takich jak Salmonella i Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych (bakterii Enterobacteriacae).

Wyniki badań są zatrważające. Okazuje się, że prawie co drugi automat nie spełnia norm w sprawie bakterii. Przyczyną problemu jest nieodpowiednia higiena i niedokładne czyszczenie sprzętu.

Aż 43% procent próbek nie spełniało norm sanitarnych.

"Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast 85 próbek z 17 partii lodów zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae" – tłumaczy rzeczniczka zachodniopomorskiego sanepidu Małgorzata Kapłan. 

Lokale, które nie spełniły wymogów sanitarnych, otrzymały kary. 6 z nich zostało tymczasowo zamkniętych. Wszystkie stoiska z lodami otrzymały nakaz zwiększenia rygorów sanitarnych.

Czy Enterobacteriacae są groźne dla zdrowia?

Bakterie, które znaleziono w próbkach lodów, mogą negatywnie wpływać na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, szczególnie u osób z obniżoną odpornością.