Lista najbardziej śmiertelnych nowotworów zaktualizowana. Objawy niektórych przypominają zwykłą grypę

2022-09-16 12:27

Diagnoza: "rak" - to czeka jednego na czterech z nas. Niektóre nowotwory mają naprawdę kiepskie rokowania. Wyłoniono 8 najbardziej śmiertelnych nowotworów i podano, jakie są szanse na przeżycie w przypadku zachorowania na którykolwiek z nich.

nowotwory
Autor: Getty Images

Rak w Polsce - statystyki z 2021 r. 

Jak wynika z raportu „Health at a Glance”, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności z powodu raka wśród krajów OECD, który stanowi 228 zgonów na 100 tys. mieszkańców, gdzie średnia wynosi tylko 191 zgonów na 100 tys. populacji.

Niski jest natomiast poziom zachorowalności - średnio na raka w Polsce choruje 267 osób na 100 tys. mieszkańców. Średnia dla krajów OECD wynosi 294.

Te nowotwory zebrały największe żniwo w 2020 r. 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najwięcej ludzi na świecie w 2020 roku zabiły trzy nowotwory: rak płuc, rak jelita grubego i rak wątroby. Nie oznacza to jednak, że to właśnie one są najbardziej śmiertelne - prawdopodobnie zdarzają się na tyle często, że zabijają większą liczbę ludzi.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Oto osiem najbardziej śmiertelnych nowotworów

Lista ta powstała na podstawie danych pochodzących z Wielkiej Brytanii.

1. Rak trzustki

Wskaźnik przeżycia po pięciu latach: 11,5 procent

Rak trzustki jest plasuje się na 11. miejscu wśród najczęściej występujących rodzajów nowotworów w Wielkiej Brytanii. Jest najbardziej śmiertelny, każdego roku zabija około 9600 Brytyjczyków.

Jednym z powodów tak złych rokowań jest to, że rak trzustki diagnozowany jest zwykle zbyt późno. W większości przypadków do diagnozy dochodzi dopiero wtedy, gdy poziom jego zaawansowania jest już bardzo wysoki.

 Jedyną skuteczną szansą na wyleczenie raka trzustki jest operacyjne usunięcie tego organu. Z tej możliwości może jednak skorzystać tylko 8 na 100 osób.

2. Międzybłoniak

Wskaźnik przeżycia: 12 procent

Międzybłoniak diagnozowany jest każdego roku u ponad 2600 Brytyjczyków. Jest to rzadka i niezwykle agresywna forma raka, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Według NHS zachorowania na tej rodzaj agresywnego nowotworu związane jest z narażeniem na azbest.

Z danych pochodzących od Cancer Research UK wynika, że międzybłoniak zabija rocznie około 2400 osób w Wielkiej Brytanii, co daje ponad sześć osób dziennie.

3. Rak pęcherzyka żółciowego

Wskaźnik przeżycia: 19,4 procent

Jest to stosunkowo rzadko występujący rak, który każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozowany jest u 1100 nowych przypadków, z czego umiera około 650 Brytyjczyków, co daje prawie dwie osoby dziennie.

4. Rak przełyku

Wskaźnik przeżycia: 20,6 procent

Rak przełyku, znany także jako nowotwór gardła rocznie diagnozowany jest u około 9200 osób w Wielkiej Brytanii, z czego zabija około 7900 każdego roku. To aż 22 osoby każdego dnia.

Rak przełyku atakuje przełyk – długą rurkę, która przenosi pokarm z gardła do żołądka.

5. Rak wątroby

Wskaźnik przeżycia: 20,8 procent

Rak wątroby jest jedną z najczęstszych form raka na świecie. Co roku diagnozowany jest u około 6100 osób w Wielkiej Brytanii, z czego umiera około 5800 osób, czyli 16 każdego dnia.

Prawie połowie tych przypadków można zapobiec, unikając czynników, które go powodują - otyłość (23 proc.), palenie tytoniu (20 proc.) i picie alkoholu (7 proc.).

6. Rak płuc

Wskaźnik przeżycia: 22,9 procent

Rak płuc jest trzecim najczęściej występującym nowotworem w Wielkiej Brytanii i stanowi 13 procent wszystkich nowych przypadków nowotworów.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii z jego powodu umiera prawie 35000 osób.

7. Rak mózgu

Wskaźnik przeżycia: 32,5 procent

Każdego roku w Wielkiej Brytanii u ponad 11 000 osób diagnozuje się pierwotny guz mózgu, z czego około połowa to przypadki złośliwe.

W Wielkiej Brytanii co roku dochodzi do około 5500 zgonów z powodu guza mózgu, cztery na dziesięć przypadków nie zostaje w ogóle rozpoznanych, dopóki ktoś nie znajdzie się na pogotowiu, przez co szanse na przeżycie są niewielkie.

8. Ostra białaczka szpikowa

Wskaźnik przeżycia: 30,5 procent

Białaczka to rodzaj nowotworu krwi, który atakuje komórki szpiku kostnego i układ odpornościowy. Istnieje wiele rodzajów białaczki, z których najbardziej śmiertelna jest ostra białaczka szpikowa. Każdego roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się około 3100 nowych przypadków tego nowotworu.

Z jego powodu każdego roku umiera prawie 2700 Brytyjczyków, czyli ponad siedmiu dziennie.

Objawy raka mogą być mylące

Według NHS, istnieje wiele objawów nowotworów, które mogą dawać niejednoznaczne objawy oraz często maskować je jako zwyczajne przypadłości, takie jak przeziębienie lub grypa.

Oto niektóre z nich:

 • kaszel
 • ból w klatce piersiowej 
 • duszność
 • wzdęcia
 • niewyjaśnione krwawienie
 • wysypka skórna
 • nagła utrata wagi
 • ból brzucha lub pleców
 • niestrawność i zgaga
 • swędząca lub zażółcona skóra
 • zmęczenie i kiepskie samopoczucie