Kwarantanna: ważne zmiany dla domowników osoby zakażonej

Rząd wprowadził nowe rozwiązanie, które - w założeniu - ma uprościć procedurę kwarantanny. Polega na tym, że zarówno osoby skierowane na test na koronawirusa, jak i te, które mieszkają pod jednym dachem z osobą zakażoną, automatycznie zostają objęte kwarantanną.

O nowych zasadach poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej. Powiedział, że jest to jeden z elementów wsparcia, jakie rząd oferuje przeciążonej inspekcji sanitarnej, ale też uproszczenie procedury kwarantanny dla osób zarażonych koronawirusem oraz dla ich bliskich.

- Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało na przykład okres rozpoczęcia kwarantanny, tylko jednym z rozwiązań, które już zostały wdrożone w rozporządzeniu epidemicznym, była automatyczna kwarantanna. Jeżeli ktoś z domowników ma dodatni wynik, to wtedy z automatu wszyscy zostajemy w domu, z automatu wszyscy mamy kwarantannę" - wyjaśnił.

Jak dodał, z automatu kwarantannie podlegają również osoby skierowane na test na obecność SARS-CoV-2.

Minister zdrowia wyjaśnił, że automatyczne kierowanie na kwarantannę ma przeciwdziałać sytuacji "zawieszenia". - Chodzi o to, żeby była pewność, że jeżeli ktoś z domowników jest chory, ma potwierdzony test, to państwo automatycznie trafiacie na kwarantannę. Oczywiście należy się spodziewać telefonu sanepidu, bo cały czas istnieje obowiązek przeprowadzenia śledztwa epidemicznego, ale jak tylko ktoś z domowników ma dodatki wynik, to zostańmy w domu" - powiedział. 

40 dni uwięzienie na kwarantannie. Dziadek z koronawirusem nie może brać chemioterapii
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE