Krople do oczu lepsze od okularów? Nowy preparat zatwierdzony przez FDA

2021-12-16 12:15

Na półkach amerykańskich aptek dostępne są już krople, które przyniosą ulgę osobom ze starczowzrocznością. Preparat wyostrza wzrok, dzięki czemu zdolność widzenia z bliska się poprawia, a efekt utrzymuje się nawet kilka godzin.

zmęczony mężczyzna przed ekranem laptopa
Autor: Getty Images

Przed starczowzrocznością (prezbiopią) nie da się uciec. Proces pogarszania się widzenia z bliskiej odległości jest skutkiem starzenia się soczewki oka, która z wiekiem traci pierwotną elastyczność. Jednak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jesienią tego roku pierwsze krople do oczu, które mogą pomóc w tym problemie.

Produkt został opracowany przez firmę AbbVie. Krople są dostępne na receptę i zawierają pilokarpinę, stosowaną najczęściej w celu obniżenie ciśnienia w oku oraz w niektórych procedurach diagnostycznych. Nowy preparat poprawia widzenie z bliskiej odległości nawet po 15 minutach od aplikacji. Co więcej, krople mogą działać do sześciu godzin.

Choroby oczu

Choć pilokarpina znajduje się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia, może powodować niepożądane skutki uboczne obejmujące bardzo rzadkie ryzyko odwarstwienia siatkówki. Nie można jej także stosować w przypadkach zapalenia tęczówki, ale na rynku dostępne są także inne krople zawierające pilokarpinę. Jednak z racji jej wpływu na zmniejszenie źrenicy, preparaty nie są zalecane dla osób, które prowadzą auto w nocy.

Aby sprawdzić skuteczność preparatu, przeprowadzono badania kliniczne, w których wzięło udział 750 ochotników. Uczestnicy przez 30 dni stosowali nowe krople albo placebo. Zastosowano nawet podwójnie ślepą próbę - ani badany, ani badacz nie wiedział, z jakim preparatem miał do czynienia.

Nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych poza łagodnymi bólami głowy u 14,9 proc. ochotników lub innymi konsekwencjami takimi jak zaczerwienienie lub podrażnienie oczu, ból oka, zaburzenia i niewyraźne widzenie czy zwiększoną produkcja łez u maksymalnie 5 proc. uczestników, ale leczenie wykazało statystycznie istotną poprawę widzenia podczas używania kropli, szczególnie u osób w wieku od 40 do 55 lat z łagodną lub umiarkowaną prezbiopią.

Sprawdź, jakie choroby oczu może powodować cukrzyca