Kraska o tridemii: "Jesteśmy w bardzo trudnym okresie". W tych województwach sytuacja jest najgorsza

2023-01-03 10:17

Tridemia wirusów grypy, COVID-19 i RSV nie oszczędza Polaków. Waldemar Kraska poinformował, że w szpitalach zajętych jest prawie 9,5 tys. łóżek pediatrycznych. W trzech województwach sytuacja jest naprawdę trudna. Wiceminister zdrowia zwrócił się także do rodziców dzieci i przypomniał, że również "lekarze rodzinni potrafią doskonale badać, diagnozować i leczyć najmłodszych".

Kraska o tridemii: Jesteśmy w bardzo trudnym okresie. W tych województwach sytuacja jest najgorsza
Autor: Getty Images Kraska o tridemii: "Jesteśmy w bardzo trudnym okresie". W tych województwach sytuacja jest najgorsza

Waldemar Kraska był gościem RMF FM, gdzie został zapytany o aktualną sytuację dotyczącą zachorowań na grypę. Ekspert przyznał, że w niektórych województwach sytuacja na oddziałach pediatrycznych jest trudna. Wiceminister odpowiedział także na pytanie o szczyt zachorowań.

Prawie 9,5 tys. łóżek pediatrycznych jest zajętych

Wiceminister uspokoja, że patrząc przez pryzmat obłożenia łóżek w szpitalach, "wydaje się, że sytuacja się stabilizuje". Kraska przyznał, że obecnie zajętych jest blisko 9,5 tys. łóżek pediatrycznych. Polityk podkreślił, że wdrożono już plan zwiększenia bazy łóżkowej dla małych pacjentów.

- W tej chwili jest to już ponad 15 tys. łóżek pediatrycznych w naszym kraju – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

"Zachorowań jest bardzo dużo"

Ekspert przyznał, że sytuacja w niektórych miejscach jest naprawdę trudna. Wiceminister wskazał na trzy województwa, czyli podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie. Tam - zdaniem Waldemara Kraski - zajętych jest prawie 90 proc. łóżek pediatrycznych.

Polityk dodał także, że młode osoby chorują głównie na grypę i zakażenie wirusem RSV. - Jesteśmy w bardzo trudnym okresie. Zachorowań jest bardzo dużo, a to nie jest tak, że zwiększymy liczbę lekarzy, szczególnie lekarzy pediatrów z dnia na dzień – podkreślił Kraska.

Wiceminister został również zapytany o to, co mają robić rodzice, gdy ich pociecha zachoruje, a oni nie mogą dostać się do przychodni. - Jeżeli jest stan, który bardzo nas niepokoi, to jest (...) nocna, świąteczna pomoc lekarska, jest szpitalny oddział ratunkowy, jest izba przyjęć, gdzie dyżurują lekarze pediatrzy - wyjaśnił Kraska.

Przedstawiciel resortu zdrowia podkreślił, że nie zawsze opiekun musi dostać się z dzieckiem do pediatry. - Także lekarze rodzinni potrafią doskonale badać, diagnozować i leczyć najmłodszych – powiedział Wademar Kraska.