Korzystanie z Internetu na emeryturze poprawia funkcje poznawcze

2021-09-21 11:02

Naukowcy z Lancaster University Management School, Norwegian University Science and Technology oraz Trinity College Dublin zbadali funkcje poznawcze ponad 2000 emerytów z całej Europy. Badanie jednoznacznie wykazało, że korzystanie z Internetu przez osoby w wieku emerytalnym może wpłynąć na poprawę funkcji poznawczych.

Badanie opublikowane w Journal of Economic Behavior and Organization wykorzystuje dane zbierające informacje o stanie zdrowia, historii zatrudnienia i statusie społeczno-ekonomicznym osób starszych.

Analizie poddano 2105 osób starszych pochodzących z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii, którzy są na emeryturze od 2004 roku. Naukowcy zbadali funkcje poznawcze emerytów zarówno w 2013, jak i 2015 roku Na teście zapamiętywania słów poproszono osoby poddane badaniu o natychmiastowe przywołanie listy 10 słów, a następnie o to samo ponownie pięć minut później.

Ośrodek pobytu dziennego dla seniora

Wyniki badania pozwoliły zauważyć, że osoby, które korzystały z Internetu po przejściu na emeryturę, w trakcie testu były w stanie przypomnieć sobie średnio 1,22 słowa więcej, niż osoby, które nie używają Internetu. 

Dr Vincent O'Sullivan, z Lancaster University Management School - współautor badania powiedział: „Nasze wyniki pokazują, że korzystanie z Internetu po przejściu na emeryturę prowadzi do znacznego zmniejszenia tempa pogorszenia funkcji poznawczych".

„Odkryliśmy, że emeryci, którzy używali komputerów w swojej pracy przed przejściem na emeryturę, częściej korzystali z komputerów po przejściu na emeryturę, a zatem mieli lepsze funkcje poznawcze”.

Naukowcy porównali funkcje poznawcze emerytów, którzy pracowali w zawodach, w których używali komputerów, z emerytami, którzy pracowali na stanowiskach, w których komputery nie były często używane. Wyniki wykazały, że osoby, które miały kontakt z komputerami przed przejściem na emeryturę, częściej korzystały z nich po osiągnięciu wieku emerytalnego.

„Badania wykazały, że przejście na emeryturę jest krytycznym okresem dla funkcji poznawczych, które zmniejszają się wraz z wiekiem i mogą być predyktorem szeregu kluczowych wyników zdrowotnych wśród osób starszych” – powiedział współautor Likun Mao. „Chociaż panuje powszechne przekonanie, że korzystanie z komputera poprawia funkcje poznawcze osób starszych – takie jak pamięć, uwaga, zdolności przestrzenne i rozwiązywanie problemów – wcześniejsze badania wykazały sprzeczne dowody".

Naukowcy podkreślają, że wyniki odnoszą się wyłącznie do korzystania z Internetu po przejściu na emeryturę. 

W ramach badania oszacowano modele statystyczne z wykorzystaniem takich informacji, jak: wiek, poziom wykształcenia, umiejętności zawodowe i lata od przejścia na emeryturę. Autorzy badania przekonują o słuszności wyników, zaznaczając że obejmują one wyłącznie korzystanie z Internetu po przejściu na emeryturę.

Źródło: 

  1. Using internet in retirement boosts cognitive function, Journal of Economic Behavior & Organization, DOI: 10.1016/j.jebo.2021.08.013
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.