Koronawirus: zalecenia PTK dla osób ze stymulatorami serca i kardiowerterami

2020-04-01 7:12 Poradnikzdrowie.pl/Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Odroczenie planowanych wizyt kontrolnych u kariologów do czasu zakończenia stanu epidemii, a także wykonywanie kontroli z użyciem systemów telemedycznych zalecają pacjentom z Elektronicznymi Urządzeniami Wszczepialnymi (CIED) eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Specjalne zalecenia na czas pandemii koronawirusa dla pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami wspomagającymi pracę serca takimi jak:

opracowali eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak wyjaśnia dr hab. n. med. Adam Sokal z Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

Celem opracowania zaleceń jest ograniczenie ryzyka przeniesienia einfkcji na pacjentów zdrowych poprzez wzajemny kontakt pomiędzy pacjentami oraz ograniczenie ryzyka przeniesienia infekcji przez personel medyczny. Istotnym celem jest także ochrona zespołów zajmujących się elektroterapią lub elektrofizjologią przed zakażeniem lub niepotrzebnym kontaktem z osobami chorymi na COVID-19, bądź będącymi w grupie ryzyka zachorowania. Wtedy, kiedy to możliwe zalecamy wykonywanie kontroli urządzeń wszczepialnych z użyciem systemów telemedycznych oraz odroczenie, jeżeli tylko możliwe, planowych kontroli na okres po zakończeniu stanu epidemii.

Czytaj także:

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Na szczegółowe pytania pacjentów dotyczące kontroli urządzeń CIED podczas pandemii koronawirusa odpowiadają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Miałem zaplanowaną kontrolę swojego urządzenia w ośrodku prowadzącym. Czy wizyta się odbędzie?

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną zalecane jest przełożenie planowych wizyt kontrolnych, możliwe więc, że zaplanowana na najbliższe dni i tygodnie kontrola się nie odbędzie.

Każdorazowo zaleca się przed planowaną kontrolą urządzenia wcześniejszy kontakt telefoniczny z ośrodkiem nadzorującym. Zanim wybierzemy się do poradni, warto podjąć próbę kontaktu telefonicznego z ośrodkiem (nawet kilkukrotnie). Dzięki udzielonej informacji ustalimy plan postępowania bez ewentualnej niepotrzebnej podróży do ośrodka.

Jak mam się przygotować do telefonicznego kontaktu ze swoim ośrodkiem?

Podczas rozmowy kontrolujący zapyta o zdarzenia kliniczne, takie jak:

  • wysokoenergetyczne interwencje ICD,
  • zasłabnięcia,
  • utraty przytomności u pacjenta ze stymulatorem,
  • niepokojące objawy związane z lożą urządzenia (m.in. zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, ścieńczenie skóry), które mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji lub zagrażającej perforacji.

W razie wątpliwości warto przygotować dokumentację fotograficzną podejrzanych zmian – ułatwi to osobie weryfikującej zdalną kontrolę i weryfikację stanu pacjenta.

Mój system nie umożliwia mi codziennej transmisji danych z urządzenia do ośrodka prowadzącego. Jak mogę przeprowadzić zdalną kontrolę?

W przypadku korzystania z systemów telemedycznych nadzoru urządzeń wszczepialnych, które nie wykorzystują codziennych automatycznych transmisji, należy ustalić z ośrodkiem datę i godzinę planowanej transmisji danych z implantowanego urządzenia, tak, aby były one dostępne w czasie planowanej przez kontrolującego oceny urządzenia.

Co, jeśli ośrodek zaleci kontrolę na miejscu?

W przypadku zalecenia pacjentowi kontroli urządzenia w Poradni/ Oddziale, bezwzględnie wymagane jest w każdym przypadku zebranie wywiadu epidemiologicznego dotyczącego ryzyka infekcji SARS-CoV2 i ewentualnego podejrzenia zakażenia/ zakażenia chorego, zgodnie ze standardami panującymi w danej jednostce. Pacjent zostanie zapytany o samopoczucie ogólne i ewentualnie występujące infekcje, zwłaszcza w obrębie dróg oddechowych. Bezwzględnie należy udzielić szczerych i precyzyjnych odpowiedzi! Dalsze postępowanie zależy od instrukcji przedstawionych przez ośrodek – trzeba stosować się do nich skrupulatnie.

Jak zorganizować wizytę w ośrodku, by była możliwie najbardziej bezpieczna?

Każdorazowo należy dokładnie uzgodnić z ośrodkiem termin wykonania kontroli. W miarę możliwości warto dołożyć wszelkich starań, by transport do ośrodka i z powrotem nie odbywał się środkami transportu zbiorowego. Warto zgłosić się do poradni dokładnie na planowaną godzinę kontroli i, jeśli to możliwe, zastosować indywidualne środki ochrony, takie jak maseczka i jednorazowe rękawiczki. W poradni warto ograniczyć do niezbędnego minimum kontakt z personelem i zachować bezpieczną odległość od innych pacjentów (1,5-2 metry).

Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polacy dziękują lekarzom i pielęgniarkom za walkę z koronawirusem.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE