Cukrzyca, a koronawirus: jak bezpiecznie przeżyć pandemię? Zalecenia ekspertów

2020-03-26 12:36 Katarzyna Hubicz, źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Chorujesz na cukrzycę? Jesteś więc w grupie, która - z racji stanu zdrowia - jest narażona na zakażenie koronawirusem o bardzo ciężkim przebiegu. Przeczytaj, co w sprawie koronawirusa radzi diabetykom Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Oto najważniejsze wytyczne.

To nieprawda, że osoby chore na cukrzycę chorują na COVID-19 częściej, niż inne. Prawdopodobieństwo infekcji takie samo, jak w populacji ogólnej. Problemem w tej grupie chorych są natomiast  - jak czytamy w komunikacie PTD - gorsze rezultaty leczenia i większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich powikłań COVID-19.

"Chorzy na cukrzycę posiadają ogólnie większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań infekcji wirusowych" - czytamy w oświadczeniu. Ale: "Jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej".

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

Jak podkreślają autorzy komunikatu -  prof. dr hab. med. Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii oraz prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w przypadku COVID-19 istnieje podobna zależność, co w przypadku innych zakażeń wirusowych, wynikająca z upośledzonej zdolności organizmu do walki z infekcją.

"Infekcja wirusowa u pacjentów z cukrzycą, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej (CKK), dotyczy to przede wszystkim chorych na cukrzycę typu 1."

Leków na cukrzycę nie zabraknie  

Autorzy komunikatu PTD podkreślają, że nie ma problemów z dostępem do preparatów insuliny. "Wiodący producenci na świecie podają, że COVID-19 nie ma wpływu na obecne możliwości produkcji i dystrybucji insuliny oraz innych środków potrzebnych do leczenia cukrzycy. Monitorujemy tę sytuację, tak aby w razie jakichkolwiek zmian przekazać aktualne informacje".

Czy można stosować ACE-inhibitory i sartany?

Wbrew temu, co  można było przeczytać w niektórych mediach, w świetle aktualnej wiedzy nie ma też podstaw do modyfikowania terapii - rezygnacji z leczenia inhibitorem konwertazy lub sartanem. Jest to nie tylko stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, ale również aktualne stanowisko Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Ogólne zalecenia dla diabetyków

W przypadku osób chorych na cukrzycę zalecane środki ostrożności to przede wszystkim częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą, zasłanianie nosa i ust w trakcie kaszlu lub kichania, unikanie zgromadzeń i przebywania w miejscach publicznych, a także zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy - rekomendowana to 1-1,5 m. Ważne również, by nie dotykać nieumytymi rękami ust, oczu i nosa, regularnie odkażać telefon komórkowy oraz w miarę możliwości zrezygnować z podróży.

Warto wiedzieć

Autorzy komunikatu wyjaśniają, że ryzyko rozwoju COVID-19 u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 jest podobne. Ważniejsze jest natomiast to, że: "osoby z cukrzycą danego typu różnią się między sobą wiekiem, powikłaniami i sposobem kontroli choroby podstawowej. Osoby z powikłaniami cukrzycowymi posiadają prawdopodobnie wyższe ryzyko osiągnięcia gorszych rezultatów leczenia COVID-19 niż chorzy na cukrzycę bez powikłań lub innych schorzeń bez względu na typ choroby".

Warto również zawczasu przygotować sobie plan na wypadek choroby: mieć pod ręką numery telefonów do lekarzy, zespołu terapeutycznego i apteki, a także listę leków i ich dawek. Eksperci zalecają, by przygotować sobie zapas insuliny na tydzień (na wypadek, gdyby przez jakiś czas nie można było wyjść z domu i zrealizować kolejnej recepty), a także glukagonu i testów paskowych do badania stężenia ciał ketonowych w moczu.

Z kolei na wypadek hipoglikemii lub dużego osłabienia wywołanego chorobą należy też zgromadzić produkty zawierające cukry proste:  landrynki, miód, dżem czy słodzone napoje gazowane. Osoby, które mieszkają samotnie, powinny mieć również odpowiedni zapas żywności i produktów codziennego użytku, w tym mydła i płynu do dezynfekcji na bazie alkoholu.

Pełen komunikat Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w tym również zalecenia dla diabetyków, którzy zachorowali na COVID-19, dostępny jest pod tym linkiemKoronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj też: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE