Koronawirus w Polsce. Są zmiany w obostrzeniach na najbliższe dni

2021-04-21 15:48

- Pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i hospitalizacji w trzeciej fali mamy za sobą - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę. Przekazał też informacje, co dalej z obostrzeniami!

Koronawirus SARS CoV-2
Autor: Getty Images

Szef MZ Adam Niedzielski przekazał, że "cały czas mamy wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów". - Najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów. Mamy bardzo wysoką liczbę zgonów, ale mniejszą niż tydzień temu - dodał. 

Jak zaznaczył minister, analizowano sytuację w kraju pod kątem regionów. - Nadal mamy regiony, gdzie sytuacja, jeśli chodzi o zakażenia, jest trudna. To Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, dalej województwo łódzkie oraz opolskie. Na drugim biegunie mamy Podlasie, Podkarpacie oraz Warmię i Mazury. Rozbieżność, przy średniej krajowej 36,3 (średniej dziennej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców), jest duża - wyjaśnił Adam Niedzielski. 

Zmiany w obostrzeniach 

Zapadła decyzja, że w pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, zostaną utrzymane dotychczasowe obowiązujące obostrzenia ze względu na trudną sytuację. Minister zdrowia ogłosił, że w pozostałych 11 województwach od najbliższego poniedziałku ma zostać przywrócona edukacja hybrydowa w klasach I-III. 

- Od poniedziałku 26 kwietnia, w pozostałych województwach przywracamy działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych - zapowiedział Adam Niedzielski. To są "pierwszy ruchy" jak powiedział minister. - W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan, na cały maj, który obejmie między innymi branżę hotelarską i gastronomiczną. Zapowiemy także plany co do wesel czy tym podobnym uroczystości - podkreślił. 

Adam Niedzielski przekazał też, że "w przyszłą środę odniesie się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu.  Po weekendzie majowym zostaną być może otwarte instytucji kultury. 

Więcej informacji wkrótce! 

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Czy kolejne szczepienia przeciw COVID-19 powinny być bezpłatne?