Koronawirus: czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne? [NOWE BADANIA]

2020-08-27 7:29

Badania japońskich specjalistów potwierdziły, że niskie stężenie ozonu skutecznie neutralizuje koronawirusy, a jednocześnie nie jest szkodliwe dla ludzi. Metoda ta może być wykorzystywana zarówno w poczekalniach przychodni i szpitalach, jak i w innych pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.

Czy warto ozonować mieszkanie? Wyjaśniamy, kiedy to jest konieczne
Autor: Getty images

Badania, jakie przeprowadzili specjaliści prywatnego Uniwersytetu Medycznego Fujita w Toyake w Japonii potwierdziły, że do unieszkodliwienia koronawirusa wystarczające jest użycie ozonu o koncentracji na poziomie zaledwie 0,05-0,1 ppm (cząsteczek na milion). Naukowcy podkreślają, że takie stężenie nie jest szkodliwe dla ludzi – w przeciwieństwie do stężenia tego gazu na poziomie od 1 do 6 ppm, która pozwala unicestwić wiele patogenów.

Japońscy naukowcy przeprowadzili próby w specjalnych komorach. Testy udowodniły, że ozonem w niskim stężenie można w ciągu 10 godzin unieszkodliwić ponad 90 proc. koronawirusów.

„Transmisja kolejnych koronawirusów może zostać zredukowana dzięki ciągłemu stosowaniu ozonu w tak niskim stężeniu, nawet w tych miejscach, w których przebywają ludzie” – zapewnia główny autor badań Takayuki Murata. Dodaje, że ozonowanie jest szczególnie wydajne przy wyższej wilgotności powietrza.

Jak informuje PAP, technika ozonowania w zmaganiach z pandemią była badana przez specjalistów w Georgia Institute Technology. Z tych prób wynika, że jest ona skuteczne do dezynfekcji przedmiotów ochronnych, takich jak gogle i odzież. W szpitalu uniwersyteckim Fujita ozon wykorzystuje się do dezynfekcji w poczekalniach i pomieszczeniach dla pacjentów. Źródło: PAP

Szumowski na wakacjach w Hiszpanii... Ależ on wygląda. Tylko u nas!
Sonda
Powiedz nam: