Koronawirus a komunie święte. Będą trwać do września!

2020-05-24 10:48 Magda Mazurek

Komunie święte w tym roku będą odbywać się inaczej niż zazwyczaj. Grupy w kościołach będą mniejsze, a wiele zależy od woli rodziców - w końcu nie można zorganizować przyjęcia po uroczystości...

Sakrament komunii świętej będzie w tym roku inny niż zwykle. Wszystko przez szalejącą pandemię koronawirusa. Wiele zależy od biskupów, którzy proponują wiernym pewne rozwiązania. 

Komunia święta w Poznaniu

W archidiecezji poznańskiej zgodnie z decyzją abp. Stanisława Gądeckiego sakrament pierwszej komunii świętej został odwołany do czasu ustania epidemii.

Komunia święta w Warszawie

Sytuacja jest podobna jak w Poznaniu, ale uwaga! Niektóre dzieci już do komunii przystąpiły! Dlaczego? 

Komunia święta w opolskim

W diecezji opolskiej 20 kwietnia, bp Andrzej Czaja wydał dekret, w którym przekłada bierzmowania i pierwsze komunie na późniejszy termin, ale "nie wcześniej niż po 31 sierpnia".

Polecamy: Bierzmowanie w czasie pandemii? Sprawdź, jak wygląda!

Komunia święta - kiedy można przystąpić w maju?

- Wyznaczenie terminów leży w gestii księży proboszczów oraz rodziców. W wielu parafiach przyjęto takie rozwiązanie, że dzieci otrzymują komunie św. w mniejszych grupach. Są też miejsca, gdzie proboszczowie, na prośbę rodziców, odprawiają mszę św. tylko dla danej rodziny z dzieckiem w małej grupie parafialnej. Natomiast, jeżeli rodzice wolą odczekać, to uroczystość jest przeniesiona na wrzesień lub październiku, ale to już są kwestie bardzo indywidualnych rozwiązań – powiedział dyr. Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała w rozmowie z PAP.

Indywidualna komunia?

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że ze względu na epidemię w niektórych miejsach komunia święta obywa się, owszem. Jednak udział w sakramencie biorą kilku lub kilkunastoosobowe grupy - zgodnie z obowiązującym prawem i normami sanitarnymi. Podobno kościół notuje także przypadki indywidualnych komunii świętych - organizowanych tylko dla dziecka i jego najbliższej rodziny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE