Koniec z trzymaniem w szpitalu "na czas". Duże zmiany już od lutego

2023-01-18 9:16

Od lutego 2023 r. stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną - zapowiada Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Do końca miesiąca szpitale mają czas na wprowadzenie potrzebnych zmian. Dzięki temu do placówek trafi dodatkowo co najmniej 200 mln złotych.

Koniec z trzymaniem w szpitalu na czas. Duże zmiany już od lutego
Autor: Getty Images Koniec z trzymaniem w szpitalu "na czas". Duże zmiany już od lutego

- Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji – podkreśla NFZ. Teraz Fundusz zapłaci za pobyt pacjenta już od pierwszego dnia.

NFZ zapłaci za pobyt pacjenta od początku hospitalizacji

Zmiany, o których informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, wejdą w życie od 1 lutego 2023 r. Fundusz zapłaci szpitalom więcej za hospitalizację pacjentów. Obecnie stosowany mechanizm ogranicza sytuacje, w których chory jest hospitalizowany, choć jego problem zdrowotny mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym.

- Teraz stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Ulepszony mechanizm zapewni więc, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów – czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia.

W wyniku zmian do polskich szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln złotych.

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 2 Ekstrakcja guza jelita grubego

Ile wyniosą stawki za pobyt w szpitalu?

Zmiany wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia obejmą stopniowe podwyżki. Za przyjęcie i wypis chorego ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach stawka będzie rosnąć co 17 proc., by trzeciego dnia pobytu pacjenta w szpitalu wyniosła 100 proc.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – wyjaśnił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

NFZ podkreśla, że na nowe rozwiązanie były oczekiwane przez dyrektorów szpitali. Potrzebne ku temu instrukcje już trafiły do placówek.

Narodowy Fundusz Zdrowia dodaje, że na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek za hospitalizacje, przewiduje miesięczny bufor, dlatego do końca stycznia szpitale mają czas na wprowadzenie potrzebnych zmian.