Kolejny kraj znosi wszystkie koronawirusowe restrykcje. Od 9 lutego

2022-02-04 8:20

Po Danii kolejny skandynawski kraj znosi restrykcje covidowe. Premier Szwecji Magdalena Andersson podała do wiadomości publicznej, że obostrzenia zostaną zniesione już 9 lutego.

zbliżenie na kobietę zdejmującą maskę
Autor: Getty Images

- Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień - powiedziała premier Szewcji Magdalena Andersson na konferencji prasowej. Od 9 lutego przestaną obowiązywać m.in. limity zgromadzeń oraz certyfikaty covidowe.

Karin Tegmark Wisell, dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego poinformowała także, że złoży do urzędu wniosek o usunięcie COVID-19 z listy chorób zagrażających społeczeństwu. - Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy – wytłumaczyła.

Szwedzki rząd znosi obostrzenia jako ostatni skandynawski kraj. Po zmianach pozostaje jedynie zalecenie izolacji w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Osoby niezaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 powinny unikać dużych zbiorowisk ludzi.

Obecnie w Szwecji zaszczepionych dwiema dawkami jest ponad 83 proc. osób powyżej 12. roku życia, a trzema ponad 49 proc. powyżej 18 lat.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19