WHO: Europa ma szansę, by przejąć kontrolę nad pandemią

2022-02-04 8:10

Państwa w Europie mają wyjątkową okazję, by przejąć kontrolę na koronawirusem i nie można tej okazji zaprzepaścić - oświadczył w czwartek regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, dr Hans Kluge.

Europa ma szansę, by przejąć kontrolę nad pandemią
Autor: Getty Images

- Będziemy w stanie utrzymać "dłuższy okres spokoju" od pandemii z trzech głównych powodów: wysokiego poziomu wyszczepienia populacji i naturalnej odporności, tendencji wirusa do słabszego rozprzestrzeniania się przy wyższych temperaturach i faktu, że dominujący wariant Omikron jest mniej groźny od poprzedników - tłumaczył.

- Okres zwiększonej ochrony powinien być postrzegany jako swego rodzaju "zawieszenie broni", które dopiero może nam przynieść długotrwały pokój - powiedział lekarz.

Ta przerwa nie będzie jednak trwała długo, jeżeli nie będziemy kontynuować kampanii szczepień przeciw Covid-19 i śledzić rozwoju nowych wariantów - dodał.

Ekspert przyznał, że nowe warianty koronawirusa z czasem "niewątpliwie się pojawią", niemniej "jest możliwe odpowiedzieć na nie bez potrzeby wprowadzania takich środków, z jakich korzystaliśmy w przeszłości".

W ostatnim czasie niektóre państwa europejskie zapowiedziały zniesienie obostrzeń covidowych. Dania była pierwszym krajem w Unii Europejskiej, gdzie we wtorek przestały obowiązywać wszystkie restrykcje związane z pandemią. Podobny krok podjęła też Szwecja, ogłaszając zniesienie takich ograniczeń od 9 lutego. Tego samego dnia obowiązek okazywania certyfikatów covidowych przy korzystaniu z usług zostanie zniesiony w Czechach.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19