Kobieta z depresją oporną na leczenie osiągnęła remisję. Jak to możliwe?

2021-10-21 13:11
depresja
Autor: Getty Images

Niedawne studium przypadku pokazuje, jak głęboka stymulacja mózgu pomogła kobiecie z depresją lekooporną osiągnąć pełną remisję. Mapowanie aktywności elektrycznej w jej mózgu okazało się przydatne w identyfikacji biomarkeru dla odpornej na leczenie choroby depresyjnej.

Głęboka stymulacja mózgu to metoda wykorzystywana w leczeniu osób z padaczką i chorobą Parkinsona. Niedawno odkryto, że prawdopodobnie będzie mogła służyć także do leczenia depresji, szczególnie u osób, które nie zareagowały na inne terapie. W poszczególnych przypadkach, depresja może dotyczyć różnych obszarów mózgu, dlatego istnieje potrzeba modyfikowania istniejących urządzeń, aby były odpowiednie do leczenia depresji.

Kobietę o imieniu Sarah, leczono za pomocą urządzenia neurostymulacyjnego, dostosowanego do jej indywidualnych potrzeb. W rezultacie, objawy depresji osłabły w ciągu zaledwie 12 dni, a po kilku miesiącach u kobiety nastąpiła całkowita remisja.

Poradnik Zdrowie: depresja

Dr Katherine Scangos, adiunkt psychiatrii w UCSF Weill Institute for Neurosciences, jest pełna nadziei, że dzięki tym odkryciom, w przyszłości będzie można zaoferować leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, które przyniesie oczekiwaną poprawę w znacznie krótszym czasie niż po zastosowaniu antydepresantów. 

Polecany artykuł:

Sprawdź, czy masz depresję

Sarah, która doświadczała depresji od dzieciństwa, uzyskała wynik 36/54 w Skali Oceny Depresji Montgomery-Asberg, która mierzy nasilenie epizodów depresyjnych. Ani antydepresanty, ani terapia elektrowstrząsowa nie zdały w jej przypadku egzaminu. Dopiero leczenie urządzeniem neurostymulacyjnym sprawiło, że w ciągu 12 dni, nasilenie epizodów depresyjnych spadło, osiągając wartość 14/54.

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia, wartość ta spadła poniżej 10 i utrzymywała się na tym poziomie przez 15 miesięcy, co oznacza, że Sarah ​​jest w stanie remisji depresji.

Zespół badaczy podkreśla, że to studium przypadku pokazuje skuteczność tylko u jednej osoby. Choć nie ma możliwości, aby ten jeden rodzaj leczenia dopasować do wszystkich pacjentów z depresją, to odkrycia doprowadziły do prób zrozumienia indywidualnej patofizjologii zaburzeń i zindywidualizowania leczenia w znacznie większym stopniu niż było to możliwe wcześniej.

Naukowcy przewidują w najbliższym czasie badania na kolejnych dwóch osobach, a w kolejce czeka jeszcze dziewięcioro pacjentów. 

Źródło: Medical News Today

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.