Kobieta, u której wykryto raka tarczycy, mówi o pierwszych objawach. "Słuchaj zawsze swojego ciała"

2022-11-25 13:47

Młoda kobieta Christina McKnight, pochodząca z Wielkiej Brytanii, walczyła z nadmiernym przesuszeniem skóry i problemem łamliwych włosów. Myślała, że jest to reakcja organizmu na silny stres i zmęczenie. Gdy pojawiły się u niej objawy mgły mózgowej, postanowiła skonsultować je z lekarzem. Niestety nie miał dla niej dobrych wieści. Zdiagnozował u niej raka tarczycy.

Christina McKnight
Autor: TikTok Christina McKnight walczyła z rakiem tarczycy. Teraz mówi o pierwszych objawach choroby

27-letnia Christina McKnight podzieliła się swoją historią na łamach brytyjskiego portalu "The Mirror". Jej problemy ze zdrowiem zaczęły się od nadmiernej suchości skóry i problemu łamliwych włosów.

Zdiagnozowano u niej raka tarczycy

Z czasem pojawiły się symptomy wskazujące na tak zwaną mgłę mózgową, m.in. spadek koncentracji, zaniki pamięci krótkotrwałej, zniechęcenie i brak motywacji. Początkowo kobieta zrzucała to na karb stresu związanego z pracą.

"Po prostu zaczęłam czuć się bardzo zmęczona i miałam mnóstwo objawów mgły mózgowej. Myślałam, że to tylko z powodu mojego awansu. Do tego moje włosy stały się dziwnie łamliwe, a moja skóra sucha. Ciągle to wszystko zbywałam" – opowiedziała Christina o początkach swojej choroby.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

Gdy objawy dawały się już mocno we znaki, mąż namówił 27-latkę, by poszła do lekarza. "Wiedział, że coś jest nie tak i kazał mi umówić się na wizytę do lekarza, którą dwukrotnie odwoływałam, bo miałam za dużo na głowie" – wyznała Christina.

Koniec końców kobieta zgłosiła się do lekarza, który zbadał jej szyję i wyczuł guzek. Skierował ją na dodatkowe badania, m.in. USG i biopsję. Wyniki były jednoznaczne. Okazało się, że te objawy, z którymi tyle czasu się zmagała, świadczyły o raku tarczycy.

Mówi, żeby "zawsze słuchać swojego ciała"

W listopadzie 2014 roku Christina przeszła leczenie operacyjne, które polegało na usunięciu całej tarczycy. Zabieg ten, tzw. tyroidektomia, stosowany jest w leczeniu raka tarczycy oraz niezłośliwego wola. 27-latka była poddana też ablacji radioaktywnym jodem w celu usunięcia pozostałości gruczołów tarczowych. Następnie musiała stosować terapię zastępczą hormonami tarczycy.

Brytyjce udało się wygrać walkę z rakiem tarczycy. Teraz dzieli się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej konto (xtinamcknight) na multimedialnej platformie TikTok śledzi 103 tys. obserwatorów.

W swoich działaniach Christiana stara szerzyć się świadomość na temat tego nowotworu. Też apeluje, aby nie lekceważyć sygnałów, jakie wysyłam organizm. 

"Zawsze słuchaj swojego ciała" - radzi.