Kiedy trzecia dawka szczepionki dla nastolatków? Padł możliwy termin

2022-01-04 15:02

Koncern farmaceutyczny Pfizer złożył dwa wnioski do Europejskiej Agencji Leków ws. dopuszczenia dawki przypominającej dla młodzieży w wieku 16-18 lat oraz dla dzieci w wieku 12-15 lat. Do tych doniesień odniósł się rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Szczepienie nastolatków przeciw COVID-19
Autor: Getty Images

Wnioski sporządzone przez firmę farmaceutyczną Pfizer wpłynęły do EMA 3 grudnia i 23 grudnia 2021 roku. Przedstawione w nich zostały wyniki badań zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa dawki przypominającej w grupie wiekowej od 12 do 18 lat.

Najnowsze wieści skomentował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz: "Zakładam, że rekomendacja EMA w sprawie dawki przypominającej Pfizer/BioNTech będzie pozytywna i pod koniec stycznia moglibyśmy rozpocząć proces szczepienia tą dawką dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat".

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

FDA zatwierdziła dawką przypominająca dla dzieci powyżej 12 lat

Amerykańska Agencja Żywności (FDA) wydała oficjalny komunikat ws. dawki szczepionki przypominającej Pfizer/BioNTech przeciw SARS-CoV-2. Dopuściła możliwość jej podawania nieletnim powyżej 12. roku życia i dzieciom w wieku powyżej 5. roku życia o obniżonej odporności. Decyzja została podyktowana danymi wskazującymi, że przypominająca dawka szczepionki daje lepszą ochronę przeciwko nowym wariantom wirusa SARS-CoV-2, w szczególności przeciwko Omikronowi.

Dyrektor FDA odpowiedzialny za szczepionki dr Peter Marks przekazał, że została rozszerzona grupa osób uprawnionych do otrzymania trzeciej dawki na COVID-19. Jak dodał, agencja podjęła decyzję o skróceniu okresu między zakończeniem podstawowej serii (szczepienia) a dodatkową dawką do pięciu miesięcy oraz zatwierdziła trzecią dawką szczepionki dla niektórych najmłodszych i najbardziej narażonych osób.

Ta decyzja FDA musi teraz zostać potwierdzona przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Najprawdopodobniej nastąpi to wkrótce.

Sonda
Czy powrót do obowiązkowych szczepień w czasie pandemii to dobry pomysł?