Jedno awokado a może dwa? Czy ilości spożywanego owocu może poprawić stan zdrowia?

2021-11-30 10:20

Eksperci z University of California San Diego School of Medicine i Herbert Wertheim School of Public Health and Human Longevity Science postanowili sprawdzić, czy zwiększone, ale umiarkowane spożycie pojedynczej, bogatej w składniki odżywcze żywności może wymiernie poprawić ogólny stan zdrowia. Naukowcy pod lupę wzięli awokado.

kobieta jedząca kanapkę z awokado
Autor: Getty Images

Awokado to jeden z najbardziej kalorycznych owoców. Przeciętny okaz zawiera ok. 430 kcal, ale awokado to także źródło witamin takich jak C, E, K, BG. Zawiera także kwas foliowy, magnez, potas i kwasy tłuszczowe omega-3.

Eksperci porównywali skutki zdrowotne u rodzin, które przez sześć miesięcy spożywały niski przydział awokado, czyli trzy na tydzień z rodzinami, które jadły znacznie więcej tego owocu - 14 tygodniowo. Rodziny zostały losowo przydzielone do jednej z grup.

Awokado - kalorie i właściwości smaczliwki. Dlaczego warto jeść awokado?

W badaniach udział brały rodziny pochodzenia meksykańskiego. Autorzy analiz tłumaczą to dwoma aspektami. Po pierwsze Latynosi w porównaniu do innych grup demograficznych w Stanach Zjednoczonych znacznie częściej mają problemy z otyłością oraz spożywaniem kluczowych składników odżywczych. Po drugie, jakość diety latynoskich imigrantów pogarsza się, kiedy przyjmują zachodni wzorzec żywieniowy, oparty na większej ilości rafinowanych węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych.

W analizach wzięło udział 72 rodziny, na które składało się co najmniej trzech członków w wieku powyżej 5 lat. Dodatkowo rodziny te musiały mieszkać w tym samym domu, nie przebywać na określonych dietach i nie chorować na żadną przewlekłą chorobę. Łącznie w badaniu wzięło udział 231 osób.

Badacze nie zauważyli zmian w pomiarach wskaźnika masy ciała (BMI) oraz obwodu talii między obiema grupami, ale doszli do wniosku, że spożywanie większej ilości awokado wydaje się przyspieszać uczucie sytości.

Według grupy ekspertów tłuszcze zawarte w awokado mogą wpływać na całkowite spożycie energii przez wpływ na funkcje żołądkowo-jelitowe, np. przez spowolnienie opróżniania żołądka, regulację reakcji glukozy oraz insuliny czy przedłużanie wchłaniania składników odżywczych.

Co więcej, badanie wykazało, że rodziny spożywające większe ilości awokado odpowiednio zmniejszyły spożycie białka zwierzęcego, w szczególności jaj oraz przetworzonego mięsa, ale z drugiej strony ta grupa odnotowała zmniejszone spożycie składników odżywczych takich jak żelazo, wapń, witamina D, potas, sód, magnez.

Autorzy analiz twierdzą, że wyniki przeprowadzonych badań mogą zaoferować nowy wgląd w to, jak lepiej rozwiązać problemy zdrowia publicznego związane z otyłością oraz związanymi z nią chorobami.

Badanie zostało opublikowane w Nutrients i częściowo sfinansowane przez Hass Avocado Board, jednak fundator nie odgrywał żadnej roli w projektowaniu badania.