Jakie zioła zbierać w sierpniu? Mają wiele prozdrowotnych właściwości

2022-08-09 13:31

Sierpień jest owocnym miesiącem dla miłośników ziół. To odpowiedni czas na zebranie roślin bogatych w cenne składniki odżywcze. Wysuszone, mogą posłużyć jako źródło naturalnych ziół jesienią i zimą. Doskonale sprawdzą się do sporządzania herbatek i naparów. Jakie rośliny najlepiej zbierać w sierpniu?

Kobieta zbiera zioła
Autor: Getty Images

Zioła zbierane w sierpniu mogą przydać się we wspomaganiu leczenia infekcji. Działają też rozgrzewająco. Niektóre z nich wpływają również pozytywnie na wygląd skóry i włosów.

Zioła w ogrodzie - szałwia lekarska

Jakie rośliny warto zbierać w sierpniu?

Skrzyp polny

Pod koniec lata warto zaopatrzyć się w zapasy skrzypu polnego. Zawiera on witaminy i minerały, w tym krzemionkę oraz potas. Wpływają one na spowolnienie procesów starzenia oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Ponadto okłady z naparu tej rośliny przyspieszają gojenie się uszkodzeń skóry oraz oparzeń.

Napar ze skrzypu polnego wzmacnia włosy oraz ogranicza ich wypadanie. Przyspieszają również porost włosów. Napar można zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie w formie płukanek lub wcierek.

Szałwia lekarska

Liście szałwii lekarskiej wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wspierają detoks organizmu. Mają również pozytywny wpływ na skórę tłustą lub mieszaną, gdyż pomagają się pozbyć problemu nadmiernego świecenia się skóry. Zmniejszają też widoczność porów oraz wspomagają walkę z trądzikiem.

Dziurawiec

Zioło dziurawca może wspomóc leczenie depresji, gdyż wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, przez co łagodzi napięcie i nerwobóle.

Ponadto dziurawiec wykazuje działanie moczopędne, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz obniża ciśnienie krwi.Wspomaga również syntezę witaminy D.

Kwiat malwy czarnej

Napar z kwiatów malwy czarnej można stosować przy zaburzeniach miesiączkowania. Wykazuje on właściwości estrogenne i rozkurczające.Dzięki zawartości związków śluzowych przynosi ulgę przy wrzodach żołądka lub nieżycie żołądka.

Malwa czarna łagodzi również przebieg infekcji z uporczywym kaszlem lub chrypką.

Ma też pozytywny wpływ na skórę dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanów. Doskonale nawilża cerę i łagodzi podrażnienia. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry.