Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe? Poznaj rady dietetyka!

2021-10-05 8:44

Zmiana nawyków żywieniowych to podstawowy krok do zdrowego stylu życia. Jak mądrze podejść do tematu? O tym, w jaki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe opowiada dietetyk Kamila Pawłowska w rozmowie z Eweliną Celejewską, redaktor naczelną Poradnika Zdrowie.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?
Autor: Getty Images

Do dietetyka najczęściej zgłaszają się osoby, które chcą zrzucić swoje zbędne kilogramy lub osoby, które chcą za pomocą zdrowego odżywiania poprawić swoje wyniki badań. Jednak coraz częściej można zauważyć, że z pomocy dietetyka zaczynają korzystać osoby chcące zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wszystko dlatego, że wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania. 

Jednak chęć zmiany stylu życia to za mało. Wprowadzenie zdrowego planu żywieniowego to nie wyzwanie na określony czas. Powinno ono polegać na stałej zmianie nawyków, gdyż nawet jeśli dostaniemy odpowiedni dla nas jadłospis, a następnie wrócimy do starych nawyków żywieniowych, to możemy przybrać na wadze lub odczuć inne skutki zdrowotne takich zmian.

Nawyki żywieniowe kształtują się już od jak najmłodszych lat. Sam nawyk jest zachowaniem, które wykonujemy bez wykorzystania naszej świadomości i specjalnego skupienia. Zdarza się, że wiele osób uważa, że prawidłowo się odżywia. Jednak po konsultacji z dietetykiem często okazuje się, że żyjemy w błędnym przekonaniu.

Najczęściej popełnianymi błędami żywieniowymi są:

  • bezpodstawne stosowanie diet eliminacyjnych,
  • ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia,
  • jedzenie w biegu lub podjadanie,
  • spożywanie pustych kalorii w postaci napojów słodzonych
  • oraz uzależnienie od słodkiego smaku.

W jaki sposób więc zmienić swoje nawyki żywieniowe? Jak zaplanować zdrowe odżywianie? Czy produkty typu light są na pewno dobrym wyborem? Odpowiedzi na te i inne pytania dla Poradnika Zdrowie udziela dietetyk Kamila Pawłowska.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie