Jak zadbać o zdrowie jelit? 3 rady od gastroenterologa

2022-04-11 10:14

Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie mieszkania i mycie okien. Warto zwrócić uwagę także na inne, niezwykle ważne przestrzenie. Jedną z nich są nasze jelita, które pełnią odpowiedzialną funkcję w organizmie człowieka. Ich dobre zdrowie wspiera m.in. prawidłowe trawienie i działanie naszego mózgu. Oto trzy przyjazne dla jelit nawyki, które poleca gastroenterolog.

zdrowie jelit
Autor: Getty Images
Czy badania gastrologiczne są bolesne?

1. Zwróć uwagę na to, co i kiedy jesz

Zarówno wybory żywieniowe, jak i czas spożywania posiłków ma ogromne znaczenie dla jelit. Gastroenterolog poleca przestrzeganie schematu przerywanego postu 16:8, gdzie przez 8 godzin w ciągu dnia możemy jeść, a przez kolejne 16 godzin rezygnujemy ze spożywania posiłków. Należy także pamiętać o wzbogaceniu diety w probiotyki, prebiotyki i przeciwutleniacze

  • Probiotyki to nie tylko jogurt naturalny. To także wszelkiego rodzaju kiszonki - kiszone ogórki, kapusta, rzodkiewki, marchew, buraki i wiele innych. Wszystkie mają zbawienny wpływ na zdrowie naszych jelit.
  • Prebiotyki wspierają dobre bakterie w organizmie człowieka. Występują m.in. w jabłkach, szparagach, czosnku, cebuli, karczochach i zielonych bananach.
  • Przeciwutleniacze pełnią rolę ochronną przed stresem oksydacyjnym. Dobrymi źródłami przeciwutleniaczy są jagody, łosoś, szpinak, czerwona papryka, ciemna czekolada i kurkuma. Zwiększenie spożycia kurkumy wspiera procesy przeciwzapalne.

2. Ruch to podstawa

Gdy w głowie pojawia się myśl: "Muszę iść na siłownię", zazwyczaj bardzo szybko czujemy się zniechęceni i rezygnujemy z tego pomysłu. Pamiętaj, że presja nie działa motywująco. Zamiast ustalać wzniosłe postanowienia dotyczące kondycji, możesz tańczyć przed telewizorem, ćwiczyć w domu przez 20 minut każdego dnia lub wybrać się na godzinny spacer z psem w otoczeniu natury. To także zdrowy ruch, za który twoje jelita ci podziękują.

3. Radzenie sobie ze stresem

Chociaż hormon stresu (kortyzol) ma swoje zalety, to w nadmiarze może być szkodliwy. Zdrowie jelit i zdrowie psychiczne są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ograniczanie stresu może wspierać zdrowe trawienie i łagodzić wzdęcia.

Jak się zrelaksować? Możesz spróbować jogi, psychoterapii, technik relaksacyjnych, seksu, śpiewania  — rób wszystko, co musisz, aby złagodzić emocjonalne obciążenie.