Jak wybrać oczyszczacz idealny. Będziecie zaskoczeni na co warto zwrócić uwagę!

2021-11-10 14:22 Materiał sponsorowany

Inteligentne oczyszczacze powietrza stają się w ostatnich latach jednymi z najbardziej pożądanych urządzeń w domu. Wybieramy je mieszkając w mieście, gdzie narażani jesteśmy na szkodliwe działanie smogu, w domu, gdzie borykamy się alergiami, gdzie mieszkają osoby starsze, a także wtedy, gdy spodziewamy się dziecka. Jednym słowem - wszędzie i w każdym momencie życia.

Oczyszczacz powietrza Sharp_Air_Purifier_KI-G75EU-W_6501
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz Sharp_Air_Purifier_KI-G75EU-W_6501

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta, ponieważ większość producentów AGD w ostatnich latach rozszerzyło swoją propozycję dla klientów o oczyszczacze lub nawilżacze powietrza.

Jak wybrać oczyszczacz idealny? Czym się kierować?

Szukając dla siebie odpowiedniego produktu sprawdzamy wiele różnych cech takich jak: design, funkcje, technologie, poziom zaufania do producenta, wydajność  filtrów czy wreszcie cena. To są oczywiście najbardziej kluczowe parametry. Zapominamy jednak o czymś, co potrafi usunąć resztę z nich w niepamięć  - o głośności pracy urządzenia.

Pamiętajmy bowiem, że jest to urządzenie, które pracować będzie najczęściej w sposób ciągły, bardzo często w nocy, w miejscu, w którym śpimy my lub nasze  - wrażliwe na niedogodności - dzieci. Nie jest to odkurzacz, który wyłączymy po chwili pracy czy nawet okap, którego poziom głośności pracy jest jednym z trzech kluczowych parametrów wskazywanych przez konsumentów,

I tak - zbyt głośno pracujący inteligentny oczyszczacz powietrza będzie nas nieustannie drażnił a w konsekwencji sprawi, że przestaniemy go używać wtedy, gdy go najbardziej potrzebujemy, czyli w nocy.

Co ważne - zbyt głośno pracujące urządzenie to nie tylko coś co nam przeszkadza, ale też przyczyna problemów ze zdrowiem. Drgania akustyczne o zbyt wysokiej intensywności są przyczyną pogorszenia się słuchu, problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego, krążenia lub po prostu złego samopoczucia. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje nawet, że hałas to jedno z najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych współczesnego świata.

Co oznacza, że urządzenie jest za głośne lub raczej - jak sprawdzić, który z oczyszczaczy jest na tyle cichy, by być dla nas niemalże niesłyszalnym?

To, czy urządzenie jest opisywane jako głośne lub ciche jest zdecydowanie  subiektywne. Dlatego w karcie produktu, instrukcji urządzenia szukajmy informacji o konkretnej mierze, czyli o poziomie decybeli. Im mniejszy poziom decybeli, tym większy komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym takie urządzenie pracuje.

Ponieważ sucha informacja - może nam powiedzieć niewiele, warto sprawdzić jaki poziom hałasu generują otaczające nas dźwięki - o tym możecie przekonać się na przykład analizując naszą infografikę. Dzięki temu jeszcze przed zakupem będziemy mogli sobie z dużym prawdopodobieństwem wyobrazić jakiego poziomu hałas dodamy do swojego otoczenia. Wystarczy znaleźć ten parametr w opisie technicznym urządzenia a następnie odnieść go do poniższej skali.

Vestel - infografika
Autor: materiały prasowe

Prawdziwie ciche oczyszczacze powietrza

Od lat liderami w obszarze najbardziej cichych oczyszczaczy powietrza dostępnych na polskim rynku są oczyszczacze marki Sharp, dystrybuowanej w Polsce przez Vestel Poland. W ubiegłym roku dystrybutor wprowadził bardziej ekonomiczną linię oczyszczaczy w ramach marki Vestfrost. Oczyszczaczy, które są nie tylko doskonałe technologiczne i rewelacyjnie oczyszczają powietrze w różnej wielkości przestrzeniach, ale też osiadają rewelacyjne parametry w zakresie generowanego poziomu decybeli, tj. w trybie Sleep - 17 decybeli, w trybie niskim - 35 decybeli, w trybie średnim oczyszczacze generują poziom 42 decybeli, w trybie wysokim 48 i w najwyższym 56 decybeli.

Oczyszczacz powietrza Sharp_Air_Purifier_KI-G75EU-W_6501
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz Sharp_Air_Purifier_KI-G75EU-W_6501

Światowa Organizacja Zdrowia za nie mający wpływ na zdrowie wskazuje poziom 50 decybeli. Poziom głośności na poziomie 17 decybeli jest nieco powyżej poziomu słyszalności. Porównać go możemy do szelestu liści, co wydaje się być bardzo obiecującą perspektywą głębokiego, niczym nie zakłóconego snu:)

Sharp_FP-J60EUW_Air_Purifier_6087
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz Sharp_FP-J60EUW_Air_Purifier_6087